Almanya savaşa girecek mi? Savunma Bakanı yanıt verdi: Hazır olmalıyız...

Almanya savaşa girecek mi? Savunma Bakanı yanıt verdi: Hazır olmalıyız...

Savunma Bakanı Boris Pistorius, "Almanya'nın olası en kötü senaryoya hazır olması gerektiğini" dile getirdi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya-Ukrayna geriliminde açık taraflardan biri olan Almanya'nın, askeri operasyonların hedefi olup olamayacağı ve olması durumuna hazır olup olmadığı konusundaki sorulara yanıt verdi.

Pistorius, şu an için Rusya'nın NATO topraklarına saldırması ihtimali görmediklerini ancak en kötü senaryonun gerçekleşme olasılığına karşı kendilerini hazırlamak zorunda olduklarını bildirdi.

Bakan Pistorius, Bild'e yaptığı açıklamada, uzmanların Almanya ile Rusya arasında şu an için savaş tehlikesi görmediklerini ancak tespitlere göre Rusya'nın 5 ila 8 yıl içinde yeni büyük operasyonlar gerçekleştirebilecek kapasiteye yeniden ulaşabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

"HIZIMIZI ARTIRMALIYIZ"

Avrupa'da süregelen 30 yıllık barış iklimine dikkati çeken Pistorius, zaman zaman dile getirilen Avrupa'daki savaş tehdidine ve Alman ordusunun olası savaşa hazır olup olmadığına ilişkin, "Kendimizi en kötüsüne hazır hale getirmek için gerçekten ama gerçekten hızımızı arttırmalıyız" ifadelerini kullandı.

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT