Alman ordusunun afişlerinde Türkçe çağrı

Alman ordusunun afişlerinde Türkçe çağrı

Savunma harcamalarını ve personel sayısını artıracağını duyuran Almanya'da, ordunun asker adaylarına yönelik afişlerinde Almanca'nın yanı sıra Türkçe çağrılara da yer verilmesi dikkat çekti.

Alman Silahlı Kuvvetleri'ndeki (Bundeswehr) askeri personel sayısının mevcut 183 binden 2031'e kadar 203 bine çıkarılması hedefine ulaşmak için hazırlanan afişlerde, Almanca çağrıların yanı sıra, Türkçe "Donanmamızın Bir Parçası Ol" ifadesi de kullanıldı.

Özellikle Türklerin yoğun olduğu bölgelere asılan ilan ve afişlerde, kalifiye personelin çeşitli meslek gruplarında iş başvurusunda bulunabileceği belirtiliyor. Afişlerde başvuru için ziyaret edilmesi istenilen Alman Silahlı Kuvvetleri internet sayfasında ise memur, pilot, büro personeli, yönetici, mühendis, deniz subayı gibi çok sayıda meslek grubu yer alıyor.

Alman Silahlı Kuvvetlerinin oluşturduğu başvuru sayfasında, yeterli görülmeleri halinde bilgilerini giren adaylarla daha sonra irtibata geçileceği belirtiliyor.

BAŞVURULAR AZALDI

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Haziran 2023'te yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınından bu yana Alman ordusuna başvuranların sayısında düşüş olduğunu ve kalifiye personel sıkıntısı yaşandığını kaydetmişti.

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT