Almanya ile yeni kriz kapıda

Almanya ile yeni kriz kapıda

Almanya'nın Hessen eyaletinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Süryanilere soykırım yapıldığı iddiasıyla anıt dikildi.

FRANKFURT - Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili, dünyanın birçok ülkesinde siyasi kararların alınması tüm hızıyla sürerken, Almanya’da da Süryaniler için katliam anıtı dikildi.

Sözcü Gazetesi Almanya Temsilcisi Ali Gülen'in haberine göre, bir kılıcın haç kestiği, gece yarısı kan akıyor görüntüsü verilen ürkütücü anıt, Almanya’da Hessen eyaletinde bulunan Giessen şehrine yakın Pohlheim’da açıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915 yılında Süryaniler’e soykırım yaptığı öne sürülerek dikilen anıt için yapılan törene 200 kişi katıldı.

Türklerin haberi olmadı

Chirtus Kilisesi’nin bulunduğu Wetzenborn-Steinberg’deki yeşillik alana dikilen bir insan boyundaki, silindir anıtın yapımı yaklaşık iki yıl sürmüştü. 2017’de şehir meclisi oy birliği ile anıta karar verirken, Türkiye’nin tepkisi sert olmuştu. Ancak Almanya’daki Türkler’in yeterli birliği ve tepkisinin sağlanamaması nedeniyle, anıt da sessiz sedasız dikildi. Bu törenden Türk toplumunun haberi bile olmadı.

Cumartesi günkü törende konuşma yapan Belediye Başkanı Udo Schöffmann, "Bugün çok önemli bir gün. Böylesi olayların bir daha tekrarı olmaması için bu anıtı dikiyoruz. O dönemde hayatını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Herkesi uzlaşmaya çağırıyoruz" dedi. Uzlaşmanın yolunun ise, soykırımı tanımaktan geçtiği vurgusu yapıldı.

Sayfo olayları denilen sözde Süryani katliamı ile birçok Hıristiyan’ın katledildiği öne sürülürken, 1915 ve 1917 olaylarında ölenlerin 1000‘e yakın akrabasının Pohlheim’da yaşadığı iddia edildi. Törende, ortodoks papazları ayinler okudu. 

Haber ve fotoğraf: SÖZCÜ

HABERE YORUM KAT