Alman sosyal yardım sisteminde büyük değişikliğe gidildi! Temmuz ayından itibaren devletten kim daha çok para alıyorsa...

Alman sosyal yardım sisteminde büyük değişikliğe gidildi! Temmuz ayından itibaren devletten kim daha çok para alıyorsa...

Almanya'da 'Hartz IV'nün yerine 'Bürgergeld' denilen yeni bir sosyal yardım sistemine geçildi. 2023'ün başından itibaren kullanılan sistemde Temmuz ayı itibariyle bir sonraki aşamalar devreye giriyor. Ancak Bürgergeld ile ilgili birkaç değişiklik olacak.

Almanya'da Hartz IV artık tarihe karışıyor. 2023 başından itibaren "Arbeitslosengeld II" olarak bilinen yardım programı 'Bürgergeld' oluyor. Ancak Bürgergeld'i koşulsuz bir temel gelirle karıştırmamak gerekiyor, çünkü her vatandaşa verilmiyor.

Bürgergeld, iş arayanların temel geçimlerini (asgari yaşam standardını) sağlayabilmelerini güvence altına alan bir sosyal yardım sistemi. Şu anda Almanya'da yaklaşık 5.2 milyon kişiye işsizlik maaşı veya sosyal yardım bağlanmış durumda ve bu kişiler artık Bürgergeld'e hak kazanıyor. Ancak Temmuz 2023'ten itibaren Bürgergeld ile ilgili birkaç değişiklik yürürlüğe girecek.

Bürgergeld'in ilk aşaması 2023 yılı başında gerçekleşmişti. Temmuz 2023'ten itibaren aşağıdaki düzenlemeler devreye girecek:

- Çalışanlar için muafiyet oranları artırılacak. Gelirleri 520 ile 1000 Euro arasında olan kişiler, gelirlerinin %30'unu (önceki %20'ye göre) kendilerinde tutabilecekler. Bu, mevcut duruma göre cebinizde 48 Euro daha fazla olacağı anlamına geliyor.

- Öğrencilik ve staj gelirleri, mesleki eğitimden elde edilen gelirler ve Bundesfreiwilligendienst (Federal Gönüllü Hizmet) ile Freiwilliges Soziales Jahr (FSJ) gibi programlardan elde edilen gelirler, şu anki asgari ücret sınırı (şu anda 520 Euro) dahilinde gençler tarafından elde tutulabilecek. Bu, okul ile eğitim arasındaki üç aylık geçiş döneminde de geçerli olacak. Yaz tatilinde yapılan öğrenci işlerinden elde edilen gelirler ise tamamen dikkate alınmayacak. Gönüllüler, yıllık olarak 3.000 Euro'ya kadar olan ücretlerinin bir kısmını saklayabilecekler.

-İşbirliği planı, resmi bir entegrasyon anlaşmasının yerini alacak. Bu plan, iş arama sürecinde bir "kırmızı iplik" görevi görecek ve iş arayanlar ile iş merkezi çalışanları tarafından anlaşılır bir dilde ortaklaşa hazırlanacak. Bu plan, yasal sonuçları içermeyecek ve 2023 sonuna kadar entegrasyon anlaşmasını tamamen değiştirecek şekilde aşamalı olarak uygulanacak.

-İşbirliği planının hazırlanması sırasında anlaşmazlıklar ortaya çıkarsa, yeni arabuluculuk süreci yardımcı olabilecek.

-Bürgergeld alan kişiler, bütünsel bir koçluk hizmetinden faydalanabilir. Bu hizmet, ziyaret edilerek, eğitim veya istihdam sürecinde destek sağlanarak gerçekleştirilebilir.

-Aylık 150 Euro tutarında bir eğitim maaşı veriliyor. Aylık Bürgergeld bonusu olarak ek olarak 75 Euro almak da mümkün olacak.

-Doğum parası artık gelir olarak değerlendirilmeyecek.

-Miras gelir olarak değil, varlık olarak kabul edilecek.

-Tıbbi rehabilitasyon sürecinde geçiş ödeneği talep edilmeyecek, Bürgergeld ödemeleri devam edilecek.

ARTI49

 

 

 

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT