Alman polisinden küçük İstanbul'a baskın

Alman polisinden küçük İstanbul'a baskın

Almanya'da yaşayan Türkler arasında "Küçük İstanbul" olarak adlandırılan Kreuzberg'de düzenlenen terör operasyonunda, 42 yaşındaki İran uyruklu kadın gözaltına alındı.

Almanya'nın başkenti Berlin'in Kreuzberg kentinde, "kamuya açık alanlarda anayasaya aykırı semboller çizdiği" ve "terör örgütleriyle ilişkili olabileceği" iddialarıyla İran uyruklu bir kadının evi basıldı.

Bu sabah saatlerinde, Türk uyruklu Alman vatandaşlarının en kalabalık yaşadığı semtlerden biri olan Kreuzberg'de gerçekleştirilen operasyonda, 42 yaşındaki İran vatandaşı bir kadının evi basılarak, arama yapıldı.

BOYA VE ŞABLONLARA EL KONULDU

Kadının aylardır kalem ve sprey boyalarla, çoğunlukla umumi tuvaletlere ve metro istasyonlarına anayasaya aykırı ve "terörist" semboller çizdiği iddia ediliyor. Polisin açıklamasına göre, Berlin Savcılığı'nın saat sabah 6'dan itibaren talep ettiği arama kapsamında sprey kutuları, şablonlar ve şüphelinin telefonu gibi bir dizi delile el konuldu.

Polise göre kadın, duvarlara birçoğunda üzerinde gamalı haç bulunan Davut Yıldızları çiziyordu. Şüphelinin ayrıca, 25 Ocak 2024 tarihinde, İran Büyükelçiliği'nin kapısını bir benzin bidonuyla ateşe vermeye çalıştığı da iddialar arasında.

ARTI49

HABERE YORUM KAT