Alman hükümeti Lufthansa ile anlaştı

Alman hükümeti Lufthansa ile anlaştı

Alman hükümeti, koronavirüs krizi nedeniyle iflas tehlikesiyle karşı karşıya kalan Lufthansa'ya, 9 milyar avro nakit aktararak, Lufthansa'nın yüzde 20'lik hissesini alacağını açıkladı.

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle havayolu şirketleri iflasın eşiğine geldi. Almanya'da havayolu şirketi Lufthansa ile federal hükümet arasında kurtarma paketi konusunda devam eden görüşmelerde sona gelindi. Bugün gerçekleştirilen toplantıda hükümet ile Lufthansa arasında görüşülen yardım paketinde anlaşma sağlandığı duyuruldu. Hükümetin Lufthansa'nın yüzde 20 hissesini devralması karşılığında 9 milyar avro ödeme konusunda anlaşmaya varıldığı ifade edildi. Ayrıca, Lufthansa Teftiş Kurulunun iki üyesi de Alman federal hükümeti tarafından belirlenecek.

Hükümet Lufthansa'nın yüzde 20'lik hissenin sahibi olacak

Anlaşmaya göre, hükümet Lufthansa'ya 9 milyar avro nakit aktararak yüzde 20'lik hissenin sahibi olacak. Devlet sahip olduğu bu hisselerle de şirkette önemli kararları engelleyemeyecek. Anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için Lufthansa ile hükümetin vardığı kurtarma paketi anlaşmasının AB Komisyonu tarafından da onaylanması gerekiyor.
Öte yandan, 760 uçaklık filoya ve 138 bin işçiye sahip Lufthansa, salgın nedeniyle yüzde 20 kapasite ile çalışıyordu.

Mehmet Koca 

HABERE YORUM KAT