Alman hükümeti, Doğu Almanya'nın son izlerini silmek için milyonlarca Euro harcadı

Alman hükümeti, Doğu Almanya'nın son izlerini silmek için milyonlarca Euro harcadı

Almanya'da yurttaşların ve meslek örgütlerinin tepkilerini dikkate almayan federal hükümet, Doğu Almanya tarihinde sembolik bir yeri olan Generalshotel'i yıkıma başladı.

Almanya'da federal hükümet, tarihe merak duyanlar ve ülkenin kültürel mirasına sahip çıkılması gerektiğini savunanları hayal kırıklığına uğratacak tartışmalı bir karara imza attı.

Schönefeld'deki BER Havaalanı arazisinde bulunan tarihi Generalshotel'in, "havaalanı sahasını genişletme" gerekçesiyle, yurttaşların ve mimar meslek örgütlerinin tepki ve protestolarına rağmen yıkımına başlandı.

Mimarlar, kültürel değerini "paha biçilemez" gördükleri binanın restore edilerek yeniden kullanıma açılmasının, tarihi değerlere sahip çıkmanın bir yolu olduğunu ne kadar dile getirseler de başarılı olamadılar. Hükümet kendi bildiğini okumaktan vazgeçmedi.

Otel kurulduğundan bu yana yüzlerce siyasiyi ve ünlüyü konuk etmişti.

SOVYETLER'İN ELİNDEYDİ

Potsdam Çağdaş Tarih Merkezi'ne bağlı araştırmacılar tarafından derlenen ziyaretçi defterlerinden, otelde çok sayıda dünyaca ünlü ismin konakladığı anlaşılıyordu.

Bu isimler arasında, Kuzey Vietnam Devlet Başkanı Ho Chi Minh (1957), Kübalı devrimci Ernesto Che Guevara (1960), Küba Devlet Başkanı Fidel Castro ve Sovyet Devlet Başkanı Leonid Brejnev de yer alıyordu.

Başlangıçta Sovyetler'e ait olan ve 1961 yılında Doğu Almanya yönetimine devredilen bina, Doğu Alman tarihinin de önemli kültürel sembollerinden biri olarak görülüyordu.

Yıkım maliyetinin yaklaşık olarak 2,7 milyon Euro olduğundan söz edilirken, çalışmanın gelecek ay ortalarında tamamlanması bekleniyor.

Meslek örgütleri, böylesi büyük bir rakamın, binayı yıkmak yerine restore etmek ve yeniden kullanıma açmak için kullanılabileceğini savunuyordu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT