Alman bankaları krizde: Piyasada sert düşüş

Alman bankaları krizde: Piyasada sert düşüş

Alman Pfandbrief Bankaları Birliği, emlak konut sektöründe düşüşü gösteren ve bankaların uğradıkları zarara işaret eden yıllık verileri paylaştı.

Alman Pfandbrief Bankaları Birliği'nin (VDP) verilerine göre, konut emlak fiyatları 2023'ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla ortalama yüzde 1,6 oranında düştü. Deutsche Bank, Commerzbank, Landesbanken ve büyük tasarruf bankalarını da temsil eden birlik, yıllık bazda ise yüzde 6,1'lik bir düşüş bildirdi.

Birlik, evden çalışma eğilimi nedeniyle özellikle ofislerin baskın olduğu ticari mülklerde, sektörde daha önce hiç olmadığı kadar fiyat düşüşleri kaydetti. Sorunlar bankaları da giderek daha fazla etkiliyor.

Rakamlar, emlak piyasasının istikrara kavuşmasının birçok kişinin beklediğinden daha uzun sürdüğünü gösteriyor. Fiyatlar 2022 ortalarından beri düşüyor.

VDP Genel Müdürü Jens Tolckmitt, konuya dair "Kamuoyunda sık sık spekülasyon konusu olan emlak fiyatlarında bir geri dönüş henüz görünmüyor. 2024 yılı da şimdilik zor geçecek" değerlendirmesinde bulunuyor.

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT