Almanya'da fahiş kira artışıyla karşılaşanlar dikkat: Paniğe kapılmadan bu adımları uygulayın

Almanya'da fahiş kira artışıyla karşılaşanlar dikkat: Paniğe kapılmadan bu adımları uygulayın

Almanya’nın Dortmund şehrinde kiraların fahiş bir şekilde yükselmesiyle birlikte kiracılar zor durumda kaldı. Dortmund Kiracılar Derneği, emlak şirketi LEG'in "aşırı" kira artışlarına karşı kiracıları uyarıyor.

Almanya’da yemek, benzin, market gibi kalemlere ağır zamlar gelirken, ev kiraları da bu zamlardan nasibini almaya başladı. Enflasyon, iklim krizi ve Ukrayna'daki savaş gibi nedenlerden fiyatlarda bu tür artışlar çoğu durumda kaçınılmaz görülebilse bile, artışların bazı yöntemlerle engellenebileceği ileri sürülüyor.

Dortmund Kiracılar Derneğinden yapılan açıklamaya göre, hukuk danışma merkezi bu ay içinde, Devlet Gayrimenkul Geliştirme Şirketi'nden (LEG) çok sayıda fahiş kira artışı şikâyeti almış durumda. Dernek, çoğu kira artışının çok yüksek ve orantılı olmadığını söylüyor. Bazı durumlarda, LEG'in kiraları artırma seçeneklerini tam olarak kullanmadığı ve kira artışını sınırladığı izlenimi yaratılsa da gerçekte durumun tam tersi olduğu görülüyor. Talep edilen kira bu durumda bile yine de ortalamanın çok üzerinde kalıyor.

PANİĞE KAPILMAYIN

Dernek, kira artışı söz konusu olduğunda kiracıların kendilerini baskı altında bırakmamasını tavsiye ediyor. Bunun yerine, birçok kişinin yazılı onayını hemen verme hatasına düşmemesi gerektiğine dikkat çekiyor ve kira artışı miktarını düzgünce incelemeleri haksız bir kira artışı söz konusu olduğunda ilgili miktara itiraz edilmesi gerektiğini özellikle vurguluyor.

Derneğe göre, aşırı kiralarla ilgili olarak Dortmund Bölge Mahkemesi'nin bir kararına da atıfta bulunulabilir. Bu karara göre, kira endeksinde gösterilen medyan değer, şüphe durumunda, aralıktaki yerel kirayı yansıtmalıdır.

Dernek, LEG'e Dortmund'da kira düzenlemelerindeki gerekliliklerini göz ardı etmemesi ve kira artışlarını medyan değerle sınırlaması konusunda uyarıda bulunuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT