130 milyar avroluk teşvik: Almanya'dan ekonomiyi canlandırma hamlesi

130 milyar avroluk teşvik: Almanya'dan ekonomiyi canlandırma hamlesi

Almanya'da hükümet, pandemiden etkilenen ekonominin canlanması için 130 milyar avroluk yeni bir teşvik paketi üzerinde anlaştı. Hükümet daha önce de 1 trilyon avroyu aşan teşvik paketlerini hayata geçirmişti. İşsizlik oranı endişeye neden oluyor.

Almanya'da koalisyon ortakları Hıristiyan Demokrat ve Sosyal Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), ekonomiyi yeniden canlandırma planını ele aldığı görüşmeler sonucunda 130 milyar avroluk bir teşvik paketi üzerinde anlaştı.

İki gün süren görüşmelerin ardından gazetecilere konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “2020 ve 2021 yıllarını kapsayan bu paketin hacmi 130 milyar avroya ulaşacak. 120 milyar avrosu, federal hükümet tarafından ödenecek” dedi.

“SONRAKİ KUŞAKLARA GELECEK VERMEK“

Bu harcamanın “sonraki nesillere bir gelecek vermek” için gerekli olduğunu belirten Merkel, paketin tüketimi artırmak için katma değer vergisinin düşürülmesini de içerdiğini ifade etti.

Paket kapsamında katma değer vergisi geçici olarak yüzde 19'dan 16'ya düşürülecek. Temel gıda gibi ürünlerdeki düşük KDV oranıysa yüzde 7'den yüzde 5'e indirilecek. Elektrikli araçların satışının artırılması için ödenen primler iki misline çıkarılacak.

BİR DEFAYA ÖZGÜ 300 AVRO ÇOCUK PARASI

Üzerinde uzlaşılan paket, ayakta durmaya çalışan sanayilere milyarlarca avroluk yardımın yanı sıra artan işsizlikle mücadele eden belediyelere ek kaynak aktarılmasını öngörüyor.

Paket kapsamında ayrıca ailelere ekonomik yardım amacıyla çocuk başına bir seferlik 300 avro ödenecek.Açıklanan paket, 130 milyar avroya ulaşarak beklentileri de aşmış oldu. Daha önce medyaya yansıyan haberlerde teşvik paketinin 80 milyar avro tutarında olacağı iddia edilmişti.

Almanya'da hükümetin pandemi nedeniyle mart ayında aldığı sert önlemler ve kısıtlamalar, sanayi sektörü ve tüketici harcamalarını ciddi şekilde etkilemişti. Söz konusu kısıtlamaların büyük bölümü son dönemde kalktı.

İŞSİZLİK YÜZDE 6,1'E YÜKSELDİ

Almanya'da salı günü açıklanan verilere göre, mayıs ayında işsizlik oranı yüzde 5,8'den yüzde 6,1'e yükseldi.Ifo araştırma kurumuna göre Almanya ekonomisinin bu yıl yüzde 6,6 küçüleceği tahmin ediliyor. Ancak bu oranın çift haneli olacağını blirten kurumsal araştırmalar da var. 

Hükümetin üzerinden anlaştığı paketin bakanlar kurulu tarafından resmen onaylanması, ardından da parlamentonun hem alt hem de üst kanadından geçmesi gerekiyor.

Alman hükümeti pandemi döneminde daha önce toplamda 1 trilyon euronun üzerinde hacme sahip teşvik paketleriyle ekonomiyi canlandırmaya çalışmıştı.

+49 – BERLİN

FOTO: Bundeskanzlerin.de

HABERE YORUM KAT
6 Yorum