Ve Paris saldırganı itiraf etti

Ve Paris saldırganı itiraf etti

Paris’te radikal İslamcı olduğu iddia edilen saldırgan, bir Alman’ı öldürdü. Polis tarafından tutuklandığı sırada "Tekbir" getiren saldırgan, IŞİD bağlantısını itiraf etti.

Fransa'nın başkenti Paris'te önceki akşam şoke eden bir olay gerçekleşmişti. Radikal İslamcı olduğu iddia edilen bir adam, Eyfel Kulesi yakınlarında bir Alman turisti bıçaklayarak öldürmüştü. Biri çekiçle olmak üzere iki kişiyi de yaralamıştı. Saldırganın tutuklandığında "Allahu Ekber" diye bağırdığı da açıklanmıştı.

İTİRAF ETTİ

Fransız haber ajansı AFP'nin savcılığa dayandırdığı haberine göre, saldırgan IŞİD'e bağlılığını itiraf etti. 26 yaşındaki saldırganın, X üzerinden yaydığı bir videoda terör örgütü IŞİD'e bağlılık yemini ettiği belirtiliyor. Paris savcılığı yaptığı açıklamada, failin cihatçı diğer saldırganlarla temas halinde olduğunu duyurdu. Ayrıca saldırı hazırlığı yapmaktan dört yıl hapis yatmış olan saldırganın ağır psikolojik sorunları bulunuyordu.

Savcılığa göre, saldırgan, X'teki hesabında, "Hamas, Gazze ve Filistin hakkında" çok sayıda paylaşım yaptı. Failin annesi de Ekim ayında yetkililere oğlunun durumundan endişe duyduğunu, zira oğlunun içine kapandığını bildirdi.

Fransa'da doğan saldırgan, dindar olmayan İranlı bir aileden geliyordu. Savcı, failin din değiştirdiğini ve cihatçı ideolojiye yöneldiğini açıkladı.

ÜÇ TUTUKLAMA DAHA

Pazar günü üç kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınan bu kişilerin, saldırganın yakın çevresinden kişiler oldu.

Bu kişiler arasında 1997 doğumlu adamın anne ve babasının da bulunduğu söyleniyor.

SABIKA KAYDI VAR

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin'e göre adamın sabıka kaydı bulunuyor. Başka bir saldırı planladığı için 2016 yılında beş yıl hapis cezasına çarptırılmış ve bunun dört yılını yatmıştı.

Cumartesi günü işlediği suçun ardından Afganistan ve Filistin'de Müslümanların öldürülmesine tahammül edemediğini söyledi. Gazze savaşıyla ilgili öfkesini ve Fransa'nın İsrail'in "suç ortağı" olduğunu ifade etti.

Paris'te son yıllarda Cumartesi akşamki saldırıya benzer çok sayıda saldırı meydana geldi. Mayıs 2018'de Çeçenistan doğumlu bir Rus-Fransız saldırgan mutfak bıçağıyla yoldan geçen bir kişiyi öldürmüş ve polis tarafından öldürülmeden önce dört kişiyi daha yaralamıştı. Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

Şubat 2017'de Mısırlı bir adam Louvre Müzesi yakınlarında "Allahu Ekber" diye bağırarak güvenlik güçlerine palayla saldırmıştı. Haziran 2021'de 30 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum