Teröristlerin "Berlin planı" ifşa oldu: Felaket son anda önlenmiş

Teröristlerin "Berlin planı" ifşa oldu: Felaket son anda önlenmiş

Almanya'da geçtiğimiz aylarda tutuklanan cihatçı teröristlerin eylem planları ortaya çıktı. Yetkili merciler, örgüt üyelerinin kendi aralarındaki kan donduran yazışmaları kamuoyuyla paylaştı.

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde ve Hollanda'da geçtiğimiz yılın Temmuz ayında eş zamanlı yürütülen operasyonlar kapsamında, çok sayıda terör şüphelisi gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Şüphelilerin, başkent Berlin'deki bir camiye saldırı hazırlığında oldukları ortaya çıktı.

Federal Adalet Mahkemesi'nin (BGH) Cuma günü yayımladığı ve 7 şüphelinin tutukluluk süresini uzatan kararına göre, cami cihatçı grubun internet sayfalarında "şeytana tapılan bir yer" olarak tanımlanıyordu.

SALDIRI İÇİN PARA BULAMAMIŞLAR

Yetkili merciler tarafından yapılan açıklamalarda, saldırı planı yapan şüphelilerin finansal açıdan zor durumda olduğu ve eylemi gerçekleştirecek paralarının bulunmadığı ileri sürüldü. Terörist grubun mali destekçisi olan Çeçen bir IŞİD üyesi terörist Afganistan'da öldürülmüştü. Ancak tutuklanmalarından kısa bir süre önce Avusturya'da yaşayan bir başka kişi yeni finansör olarak ortaya çıktı. Bu kişinin cihatçılar için para toplamaya devam ettiği bildirildi.

STİNGER FÜZESİ TEKLİF EDİLMİŞ

Şüphelilerin potansiyel saldırı yerlerine baktıkları ve en az 58 farklı toplantıda terör planlarını gerçekleştirmeyi tartıştıkları keşfedildi. İçlerinden biri, içinde berrak bir sıvı bulunan 20 plastik şişeyi, bomba olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için bir bavula yerleştirmiş ve bunu fotoğraflamıştı.

Cihatçı grubun, internette Kalaşnikof (AK-47) marka hafif makineli tüfek aradıkları ve şüphelilerden birine daha önce 5 bin Euro fiyatla bir Stinger füzesi teklif edildiği, ancak şüphelinin bunu almadığı da tespit edildi.

YAHUDİLER DE HEDEFTEYDİ

Yapılan incelemelerde, cihatçıların Yahudi grupları da hedef aldığı anlaşıldı. Tacik şüphelilerin internet geçmişlerinde Yahudi ibadet ve kıyafet kurallarına dair aramalar tespit edilmişti. Ancak, geçen yıl Temmuz ayında tutuklanmalarından önce somut bir eylem hazırlığında olduklarına dair bir delil bulunamadı.

IŞİD BAĞLANTILARI ORTAYA ÇIKTI

Yapılan incelemelerde grubun, terör örgütü IŞİD'in Afganistan ve Pakistan'daki kolu olan Horasan İslam Devleti Vilayeti'nden (ISIS–K) teröristlerle temas halinde olduğu görüldü. Ancak rapora göre saldırıyı yapacak bu kişiler muhtemelen bir IŞİD hücresi değil. Almanya'da terör saldırıları gerçekleştirmek ve "İslam Devleti" için para toplamak amacıyla birleşen bağımsız bir grup oldukları düşünülüyor.

“KAFİRLER ARASINDA OLMAKTAN BIKTIM”

Grubun başındaki zanlının cep telefonunda terör eylemlerinin planlanmasına yönelik, önceden tespit edilmiş yerleri patlatma talimatları gibi belgeler bulunuyordu. Hollanda gizli servisine göre zanlı telefonunda, "Allah için büyük bir şey yapmak istediğini" beyan etmişti.

Bir başka şüpheli ise bir WhatsApp sohbetinde, "Avrupa'da kafirler arasındaki hayattan bıktığını ve Allah'a gitmesine izin verileceği günün beklentisiyle yaşadığını" söylediği görüldü.

Grubun başka hangi eylemleri planladığı ve hangi gruplara bağlantısı olduğu yönündeki soruşturma devam ediyor.

ARTI49
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT