Tanju Özcan'ın tarıtşmalı kararı Der Spiegel'e manşet oldu!

Tanju Özcan'ın tarıtşmalı kararı Der Spiegel'e manşet oldu!

Bolu Belediye Meclisi'nde yabancı uyrukluların nikah ücretlerinin 100 bin TL olmasıyla ilgili kararın kabul edilmesini Alman basını manşete taşıdı.

Bolu Belediye Meclisi'nde yabancılardan su ücretlerinin dolar kuru üzerinden alınması ve yabancı uyrukluların nikah ücretlerinin 100 bin TL olmasıyla ilgili karar, oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Alman haber sitesi Der Spiegel Tanju Özcan'ın tartışmalı kararı ile ilgili haberini manşete taşıdı.

Spiegel haberde  ''Türkiye'de bir belediye başkanı yabancılara özel fiyatlarla adından söz ettiriyor. Devlet televizyonu TRT'nin haberine göre, Türk pasaportu olmayanlar artık Türkiye'nin kuzeyindeki Bolu'da su için on kat ve resmi nikah için Türk vatandaşlarından çok daha fazla su ücreti ödemek zorunda. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter üzerinden yanıt verdi ve kentin belediye başkanı Tanju Özcan'ı ırkçılıkla suçladı. Gül, herkesin kamu hizmetlerinde eşit haklara sahip olduğunu yazdı.'' ifadelerini kullandı.

Haberin devamında ''Resmi nikah, Bolu'daki TRT'ye göre yabancılara 100.000 Türk Lirası - 7.300 avrodan fazla - mal oluyor. Türk vatandaşları için fiyatlar yaklaşık 500 liradan başlıyor (40 Euro'nun biraz altında). Özcan'a göre, artan su fiyatlarına ilişkin düzenleme mülteciler için değil, yalnızca Bolu'da yerleşim izni olan yabancılar için geçerli. Özcan, geçmişte birkaç kez hararetli tartışmalara neden oldu. 2019'da seçilmesinden kısa bir süre sonra, örneğin mültecilere yapılan yardım ödemelerini durduracağını duyurdu.'' ifaderine yer verildi.

HABERE YORUM KAT