Sparkasse, müşterisini önce uyardı sonra özür diledi

Sparkasse, müşterisini önce uyardı sonra özür diledi

Alman bankalarından Sparkasse, AfD'ye para aktardığı tespit edilen bir müşteriye banka tarafından gönderilen mektup sonrası özür diledi.

Alman bankası Sparkasse Mittelfranken-Süd'ün bir müşterisi Almanya için Alternatif Partisi'ne (AfD) bağışta bulundu. Bunun üzerine bankası kendisine ödemelerini durdurması gerektiği yönünde bir mektup yolladı.

Mektupta, "Ödemeyi alan kişi aşırı sağcı bir eğilime sahip. Merkezi Roth'ta bulunan Sparkasse Mittelfranken-Süd bu tür ödemeleri kabul etmemektedir. Kendi çıkarlarınız doğrultusunda, lütfen bu tür ödemeleri durdurun" denildiği öğrenildi.

Aşırı sağcı gazete "Junge Freiheit" tarafından haberleştirilmesi üzerine tartışmalara neden olan olayın ardından banka özür diledi.

Kendilerine gelen sorulara cevaben meselenin bir "insan hatası" olduğunu dile getiren banka, müşteriye telefon ederek özür diledi.

Sosyal medyada çok sayıda aşırı sağcı, bankayı öfkeyle eleştiren yorumlarda bulundu.

"YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL"

Banka tarafından yapılan ikinci açıklama ise şöyle:

"Kamu hukukuna tabi bir kredi kuruluşu olarak, siyasi hedefleri ne olursa olsun tüm sosyal gruplara ve bireylere kredi hizmetlerine erişim sağlıyoruz. Bu durum sadece anayasaya aykırılığı yasal olarak tespit edilmiş parti ve dernekler için geçerlidir. Bu nedenle AfD'ye bir ödeme yapılması mümkündür."

Mektubun gönderilmesinin hata dışında bir nedeni olup olmadığı bilinmiyor. Mesajdan kimin sorumlu olduğu da henüz belli değil.

ARTI49

HABERE YORUM KAT