Almanya'da aşırı sağcılar Rusya adına casusluk mu yapıyor

Almanya'da aşırı sağcılar Rusya adına casusluk mu yapıyor

Bazı Alman siyasetçiler, "Ülkemizin güvenliği tehdit altında" diyerek, aşırı sağcı AfD'li siyasetçilerin, Almanya'nın aleyhine olacak şekilde Rusya ile işbirliği içerisinde olduklarını ve casusluk faaliyetlerinde bulunabileceklerini ileri sürdüler.

Almanya'da bazı siyasetçiler, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi'nin (AfD) Rusya ile yakın ilişkileri savunmasından dolayı, ülkede Rusya adına ajan faaliyeti yürütebileceğini ileri sürdü. Yeşiller, FDP ve CDU/CSU'dan politikacılar, AfD milletvekillerinin demokratik kurumlara sızması ve casusluk yapması ihtimali olduğunu dile getirdi.

Yeşil politikacı Konstantin von Notz "AfD için Almanya için Alternatif otokratik Rusya'dır" dedi. Notz, "AfD vekillerinin Rusya, Çin, Suriye ve Kuzey Kore gibi diktatörlüklere yakınlığının sadece ideolojik olmadığından korkulmalıdır" uyarısında bulundu.

Parlamento grup başkanvekili ve Parlamento Kontrol Komitesi Başkanı von Notz, milletvekillerinin güvenlik kontrolleri olmaksızın da gizli bilgilerle ilgilenme yetkisine sahip olduğunu söyledi. Komite Başkanı, bunun casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğinin altını çizdi.

"RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ AfD İLE ÇALIŞIYOR"

CDU'lu savunma politikacısı Roderich Kiesewetter ise AfD'nin "Almanya'da Rusya'nın bir uzantısı" ve hibrid savaşın bir aracı olarak hareket ettiğini öne sürdü. "Güvenlikle ilgili bilgilere erişimi olan parlamento üyelerinin ya da çalışanlarının da bu tür bilgileri aktardığı göz ardı edilemez" diyen Kiesewetter, Rus Büyükelçiliğinin AfD'nin içeriğini yaydığına dair göstergelerin de olduğunu iddia etti.

Kiesewetter, "Bu bağlamda olası casusluk göz ardı edilemez ve ancak istihbarat servislerinin hassaslaştırılması ve kontrol edilmesiyle önlenebilir veya durdurulabilir" dedi.

Bir başka siyasetçi Marie-Agnes Strack-Zimmermann da Federal Meclis Başkanı Bärbel Bas'tan (SPD) konuyu incelemesini istedi. FDP'li siyasetçi mektubunda, "Komite üyeleri, aşırılık yanlılarının hiçbir koşulda erişememesi gereken hassas konular hakkında bilgilendirilecek deniyor. Basit çözümler eksik. Ülkemizin güvenliği risk altındadır" ifadelerini kullandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT