Scholz Erdoğan'a özendi: ''Hedef 2045'' dedi

Scholz Erdoğan'a özendi: ''Hedef 2045'' dedi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Berlin'de Almanya-Afrika Yatırım Zirvesi'nde sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Almanya'nın G20 dönem başkanlığında Afrika ülkeleriyle iş birliği yapılması amacıyla 2017'de hayata geçirilen "Compact with Africa" inisiyatifi kapsamında başkent Berlin'de Almanya-Afrika Yatırım Zirvesi düzenlendi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz burada dikkat çeken sözler sarf etti. Olaf Scholz, 2045'e kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu hedef için Almanya'nın büyük miktarlarda yeşil hidrojene ihtiyacı olacak, bunun büyük bir kısmını diğer yerlerin yanı sıra Afrika'dan ithal edeceğiz." dedi.

Scholz'un uzun yıllar sonrasına "hedef koyması" Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hatırlattı. Zira, Erdoğan da vaatleri arasında sıklıkla ileri tarihleri hedef olarak önüne koymasıyla biliniyor. Erdoğan bu kapsamda 2011 genel seçimleri öncesinde ‘Türkiye hazır, hedef 2023’, daha sonrasında ise ''2023 vizyonumuzun çoğunu hayata geçirmiş olmanın şevkiyle gözümüzü 2053'e diktik.'' demişti.

HEDEF 2045

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "Yenilenebilir enerji, iklim dostu teknolojiler, ülkeler ve kıtalar arasında hidrojen ekonomisi inşa etme ve ekonomileri çeşitlendirme, bunların hepsi aramızda daha yakın iş birliği için inanılmaz bir potansiyel sağlıyor." diye konuştu.

Almanya'nın enerji dönüşümü ve iklimi koruma hedefleri kapsamında Afrika'ya büyük önem verdiğini vurgulayan Scholz, şöyle devam etti:

"2045 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedef için Almanya'nın büyük miktarlarda yeşil hidrojene ihtiyacı olacak, bunun büyük bir kısmını diğer yerlerin yanı sıra Afrika'dan ithal edeceğiz. Birçok Afrika ülkesi, yenilenebilir enerjiler ve rekabetçi hidrojen üretimi konusunda bizden çok daha büyük bir potansiyele sahip."

Küresel sorunların çözümü için bölge ülkeleriyle iş birliğinin şart olduğunu savunan Scholz, Almanya'nın Afrika-AB Yeşil Enerji Girişimi kapsamındaki yatırımları desteklemek için 2030'a kadar 4 milyar Euro tutarında ek fon sağlayacağını duyurdu.

Rusya-Ukrayna savaşı, Çin'e yönelik şüphecilik ve enerji ithalatını çeşitlendirme hedefi, Afrika kıtasını Almanya için giderek daha önemli hale getiriyor.

Kıta ile ekonomik i şbirliğini artırmak ve göç meselesine çözümler için Başbakan Olaf Scholz ve Alman bakanlar kıtaya ziyaretlerini son zamanlarda sıklaştırmıştı.

AB VE AFRİKA ÜLKELERİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Scholz, zirvede yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) ile Afrika ülkeleri arasında başta yeşil hidrojen üretimi olmak üzere, yenilenebilir enerji konusunda daha yakın bir iş birliği yapılması çağrısında bulundu.

Avrupa ülkelerinin Afrika ülkelerini iklim dostu enerji çözümleri için desteklemesi gerektiğini anlatan Scholz, "Yaklaşık 150 yıl önce Avrupa veya Kuzey Amerika'da petrol, kömür ve gaz konusunda izlediğimiz kalkınma yolunu seçerlerse dünyamız bununla baş edemeyecek." diye konuştu.

Scholz, "Compact with Africa" inisiyatifinin Afrika ülkelerine "Almanya'ya güvenebilirsiniz" mesajı gönderdiğini ifade ederek, AB ile Afrika ülkeleri arasında daha yakın bir iş birliğinin iklimi ve çevreyi korurken, sosyal ve ekonomik kalkınmayı da destekleyebileceğini dile getirdi.

Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT