Polis, ülkeye izinsiz giren Türklere acımıyor

Polis, ülkeye izinsiz giren Türklere acımıyor

Federal Polis tarafından ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen sıkı denetimlerde, hemen her hafta en az bir kaçak Türk göçmen gözaltına alınıyor.

Almanya'ya kaçak yollarla giren ve yasa dışı ikamet eden en kalabalık göçmen toplulukları arasında Türkler ilk üçte yer alıyor.

Ülkede bir süredir kaçak göçe karşı yoğunlaştırılan tedbirler kapsamında düzenlenen kontrollerde de çok sayıda kaçak Türk göçmen, genellikle kaçakçılar tarafından hazırlanmış ve para karşılığında aldıkları sahte evraklarla yakalanıyor.

Denetimlerini sıklaştıran Federal Polis ekipleri, bu hafta da iki ayrı vakada Türk vatandaşlarının yer aldığını bildirdi.

HAPİSTEN SON ANDA KURTULDU

Pazartesi günü devriye ekipler, Lutherstadt Wittenberg'de 27 yaşında bir adamı durdurdu. Türk vatandaşı olan adamın kişisel bilgileri kontrol edildiğinde, Traunstein'daki savcılığın adam hakkında tutuklama kararı çıkardığı ortaya çıktı. Genç adam, Ekim 2023'te, izinsiz olarak ülkeye girmeye teşebbüs etmekten 600 Euro para cezasına, ödemediği durumda da 60 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Talep edilen para cezasının 10 Euro'sunu ödediği ancak daha sonra ödemeyi durdurarak kayıplara karıştığı anlaşıldı. Polis memurlarına kalan 590 Euro'yu da ödeyen Türk vatandaşı, polis memurları işlemlerini tamamladıktan sonra serbest bırakıldı.

SINIR DIŞI KARARINI DELMEK ÜZEREYDİ

Salı günü ise yeniden başlatılan sınır kontrolleri kapsamında bir Türk vatandaşı daha gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde Federal Polis devriyesi Hohenwutzen'deki giriş kontrolünde 45 yaşındaki Türk vatandaşını kontrol etti. Görevliler, şahsın kişisel bilgilerini kontrol ederken, adam hakkında sınır dışı kararı verildiğini fark etti. Speyer göçmenlik yetkilileri iltica prosedürünü sonlandırmış ve sınır dışı edilmesini emretmişti.

Polis memurları, daha önce de hakkında işlem yapılan adamı gözaltına aldı ve izinsiz giriş yaptığı şüphesiyle ön işlem başlattı. Polis önlemlerinin tamamlanmasının ardından Türk vatandaşı, Ingelheim am Rhein'da bulunan ve sınır dışı edileceklerin götürüldüğü gözaltı merkezine nakledildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT