Orhan Pamuk: AKP'nin hapse atma gücü kalmadı ve...

Orhan Pamuk: AKP'nin hapse atma gücü kalmadı ve...

Yazar Orhan Pamuk, değerlerin savunulması gerektiğini belirterek "altılı masa umarım iyi bir aday bulur, umarım o aday kazanır, demokrasimizi restore eder" dedi; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için de "İstediğimiz güveni bana veriyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk ve tek yazarı Orhan Pamuk, siyaset gündeminde yer alan konularla ilgili olarak T24 yazarı Murat Sabuncu'ya açıklamalarda bulundu. 

'Hayatı boyunca korka korka konuştuğunu' ifade eden Pamuk; “Ama eskisi kadar korkmuyorum ve korkmakta haklı olduğumu düşünüyorum. Cesur değilim, korkuyorum ama korka korka konuşuyorum. Çünkü hiç konuşmamaktan daha çok korkuyorum. Utanıyorum… Osman Kavala hapiste, herkes hapiste, herkese eziyet ediliyor. Sadistlik, hunharlık, zalimlik örnek olsun haline gelmiş. Şarkıcı Gülşen’e yapılanlara bakınız. Bunlardan korkulmaz mı? İnsan olan korkar ama insan olan korkusundan utanır gene konuşur, gene konuşur. Osman Kavala içeride, HDP’nin yöneticileri içeride, ‘Orhan sesini çıkart’ diyorlar. Haklılar, çıkartmaya çalışıyorum, bu kadar çıkıyor" ifadesini kullandı. 

'BENCE ARTIK TÜNELİN SONUNDAKİ IŞIK GÖRÜNDÜ'
Pamuk, 'AKP’nin artık herkesi hapse atma gücü kalmadığını' düşündüğünü belirterek “Son üç ayda pek çok yerden aldığım duyumlar, hislerim, gazetelerde okuduklarım… Artık bürokrasi mi dersiniz, derin devlet mi, millet mi dersiniz, yavaş yavaş iktidarı Erdoğan’dan başkasına verme hazırlığı içerisinde. Bence artık tünelin sonundaki ışık göründü de nasıl olacağını bilmiyoruz” yorumunu yaptı. 

'ALTILI MASA UMARIM İYİ BİR ADAY BULUR VE KAZANIR'
Sabuncu’nun sorusu üzerine, iktidardaki Cumhur İttifakı’na karşı muhalefetten altı partiyi bir araya getiren altılı masa ile ilgili olarak da görüşlerini paylaşan Orhan Pamuk, şunları söyledi:

“Ben değerleri savunmalıyım, altılı masa umarım iyi bir aday bulur, umarım o aday kazanır, demokrasimizi restore eder.

'KILIÇDAROĞLU, BİZİM İSTEDİĞİMİZ SAYDANLIK, DÜRÜSTLÜK, GÜVENİ BANA VERİYOR'
Kemal Kılıçdaroğlu’na insan olarak, dürüstlüğü olarak, samimiyeti olarak inanıyorum. Kendisi çok kurnaz, şeytana ayakkabısını ters giydirecek bir politikacı olmayabilir. Bizim istediğimiz saydamlık, dürüstlük, güveni bana veriyor."

Pamuk, 'altılı masanın belirleyeceği Cumhurbaşkanı adayını seveceğini' söyledi.

Tutuklandıktan sonra bir süre ev hapsine alınan şarkıcı Gülşen’e yapılanlara, Alzheimer hastalığına yakalanmasına rağmen tutuklu HDP’li Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmamasına, haksız tutuklamalara tepki gösteren Orhan Pamuk, “Aydınlardan intikam alınmaz” dedi.

HABERE YORUM KAT