Orduda görev yapan Ukraynalı kadınlara iğrenç soru: "Koca bulmaya mı geldiniz"

Orduda görev yapan Ukraynalı kadınlara iğrenç soru: "Koca bulmaya mı geldiniz"

Ukrayna'da orduda görev yapan bir kadın, “Ama özellikle eğitim sırasında biz kadınlar hala ‘Kızım ne arıyorsun burada, koca mı’ gibi yorumlar duyuyoruz” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Ukrayna ordusu da içten içe kaynıyor. Ukrayna ordusunda görev yapan kadınlar, askerdeki cinsiyetçiliği ortaya çıkardı.

Anschelika Wolowitsch Ukrayna ordusunda bir drone pilotu. Stern'e yaptığı açıklamada, birlikteki yeri için nasıl savaşmak zorunda kaldığını anlatıyor. Rus işgalinden hemen sonra orduya katıldığını ve drone eğitimi aldığını aktarıyor. Harita okuma yeteneğinin işine yaradığını söylüyor. Çoğu zaman saldırı noktalarını bulmaktan sorumlu olduğunu belirtiyor. Ancak komutanı sadece görevlerde uçmasına ve ateş etmesine izin veriyor.

"KIZIM NE ARIYORSUN BURADA, KOCA MI?"

Genç kadın gazeteye askerlerin saygısını ve güvenini nasıl kazanmak zorunda kaldığını anlatıyor. Soğukkanlılığını koruyabildiğini ve bunu nasıl kanıtlamak zorunda kaldığını... Wolowitsch hala birliğindeki tek kadın olduğunu söylüyor.

Hâlâ saflarında kadın istemeyen birlikler de var. Wolowitsch'e göre birlikler içindeki ayrımcılık ve cinsiyetçilik cephede daha az sorun teşkil ediyor. Ancak eğitim sırasında bununla defalarca uğraşmak zorunda kaldığını aktarıyor ve “Ama özellikle eğitim sırasında biz kadınlar hala ‘Kızım ne arıyorsun burada, koca mı’ gibi yorumlar duyuyoruz” diyor.

Oleksandra adlı bir kadın asker de Euronews'e benzer bir şey anlatıyor:

“Ordudaki her kadın aynı savaş pozisyonunda olmaya ve bir erkekle eşit şartlarda savaşmaya layık olduğunu göstermek zorunda. Tüm komutanlar kızları savaş pozisyonlarında kabul etmiyor.”

ARTI49

HABERE YORUM KAT