New York Times: Almanya'da ekonomi durma noktasında

New York Times: Almanya'da ekonomi durma noktasında

ABD'li The New York Times gazetesinin Berlin muhabiri Melissa Eddy, ülke ekonomisindeki olumsuzluklarına dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Eddy yazısında, "ülkede ekonominin durma noktasına geldiğine" işaret eden görüşlere de yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli The New York Times gazetesinin internet sitesinde, Alman ekonomisine dair dikkat çeken bir yazıya yer verildi. Gazetenin Berlin muhabiri Melissa Eddy'nin imzasını taşıyan yazıda, Alman Sanayi Federasyonu Başkanı Siegfried Russwurm'un "Almanya'da ekonomi durma noktasında" ifadelerine de yer verildi.

Berlin muhabiri Eddy'nin kaleme aldığı yazıda, bu hafta açıklanan resmi rakamlara göre Alman ekonomisinin geçen yıl yüzde 0,3 oranında küçüldüğü belirtilerek, "Bu durum Almanya ekonomisini Euro bölgesindeki 20 ülke arasında sadece en büyük değil aynı zamanda en yavaş büyüyen ekonomi haline getiriyor. Sanayi üretimi üst üste beş aydır düşüyor" denildi.

"ÜLKE İNOVASYON KONUSUNDA YETERSİZ"

Melissa Eddy, "Almanya'nın başarılı olamadığına dair giderek artan bir farkındalık var" dediği ve ülkenin inovasyonda rekabet konusunda yetersiz kaldığına özel olarak dikkat çektiği yazısında, şu ifadelere yer verdi:

"Bugün Alman otomobil üreticileri Çin'den gelen nispeten ucuz elektrikli otomobillerle rekabet etmek zorunda. Ayrıca teknoloji devlerini çekmek için ABD ile artan bir rekabet söz konusu. Almanya'nın rekabetçi kalabilmek için sanayisini yeterli esneklik ve dijital know-how ile güncelleyemediği giderek daha iyi anlaşılıyor..."

ARTI49

HABERE YORUM KAT
3 Yorum