Ne Hamburg, ne Berlin ne de Münih: Bu iki Alman şehri yaşamak için en iyisi seçildi

Ne Hamburg, ne Berlin ne de Münih: Bu iki Alman şehri yaşamak için en iyisi seçildi

Ne Berlin’in hareketli hayatı, ne Hamburg’un limanı ne de Münih'in Alplere yakınlığı bu büyük şehirlerin sakinlerini çok mutlu ediyor gibi görünüyor. Avrupa çapında yapılan bir sıralamada, kimsenin beklemediği iki Alman şehri ilk 10'a girmeyi başardı.

AB Komisyonu Avrupalıların yaşadıkları yerden ne kadar memnun olduklarını öğrenmek istedi ve aralarında İstanbul’un da olduğu 83 şehirle ilgili 73,153 kişiyle anket yaptı.

LEİPZİG VE ROSTOCK İLK 10’UN İÇİNDE

Almanya'nın doğusunda bulunan bu iki şehir Leipzig ve Rostock, Berlin, Münih ve Hamburg gibi metropolleri geride bıraktı. Leipzig'de katılımcıların yüzde 95'i yaşadıkları şehirde mutlu. Rostock'ta ise ankete katılanların yüzde 94'ü kendini mutlu hissediyor.

Avrupa sıralamasında Zürih (İsviçre, %97), Groningen (Hollanda, %96) ve Kopenhag'ın (Danimarka, %96) önünde yer aldı. Geçen yıl Almanya bu büyük araştırmada ilk 10'a girememiş, Frankfurt/Main 7. sıradan 17. sıraya gerilemişti.

Leipzig ve Rostock'ta katılımcıların yüzde 39'undan fazlası anketlerde yaşam kalitelerinin son beş yılda arttığını belirtti. Öte yandan, Leipzig (yüzde 86'dan fazla) ve Rostock'ta (yüzde 83-86) ileri yaşlı sakinler de kendilerini rahat hissediyor; bu da muhtemelen güney Avrupa'daki metropollere kıyasla daha fazla güvenlik hissinden kaynaklanıyor.

Sondan bir önceki sırayı paylaşan şehirler ise her biri yüzde 65 ile Atina ve İstanbul oldu.

Araştırma 2007 yılından bu yana her yıl gerçekleştiriliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT