Almanya'nın mutluluk haritası: En mutsuz insanlar hangi şehirde ?

Almanya'nın mutluluk haritası: En mutsuz insanlar hangi şehirde ?

Freiburg Üniversitesi tarafından büyükşehirlerde yapılan ‘SKL Mutluluk Haritası’ araştırmasına göre şehirlere göre mutluluk oranlarına bakıldı.

Mutsuzluk Haritası'na göre, şehirlerin yaşam memnuniyeti puanları 0 ila 10 arasında derecelendirildi. Hamburg, 7.16 puanla en yüksek puanı alarak ilk sırada yer aldı. Frankfurt, 7.07 puanla ikinci sırada ve Münih, 6.90 puanla üçüncü sırada yer alırken  Leipzig ise 6.44 puanla Almanya'nın en mutsuz büyük şehri oldu. Dresden, 6.49 puanla ve Bremen, 6.50 puanla Leipzig'in önünde yer aldı. Leipzig ile Hamburg arasındaki puan farkı ise 0.72 olarak belirlendi. Berlin ise 6.88 puanla dördüncü sırada.

Bir şehirde yaşayan insanların memnuniyetini belirleyen en önemli faktörün gelir olduğuna dikkat çekildi. Hamburg, yüksek katma değere ve güçlü satın alma gücüne sahip çekici bir liman kenti olduğu için ilk sırada yer alıyor. Bu şehirde kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi gelir 64 bin Euro gibi önemli bir rakam iken, Leipzig'te bu rakam sadece 38 bin Euro olarak belirlenmiş. Profesör Bernd Raffelhuschen, "Vatandaşların şehirlerinden memnuniyeti için özellikle gelir düzeyi, kişisel sağlık, aidiyet duygusu ve kamu yönetiminin çalışmaları önemlidir" şeklinde ifade etti.

Freiburg Üniversitesi tarafından Nisan ayında 12 büyük şehirde toplam 3.001 kişiyle Ipsos online erişim paneli kullanılarak yapılan araştırmaya, ‘Süddeutsche Klassenlotterie’ (Güney Almanya Piyangosu-SKL) 2022’den bu yana partner olarak destek veriyor.

En mutlu kentler sıralaması

1- Hamburg
2- Frankfurt am Main
3- Münih
4- Berlin
5- Hannover
6- Düsseldorf
7- Köln
8- Essen
9- Stuttgart
10- Bremen
11- Dresden
12- Leipzig

HABERE YORUM KAT