Münih Havalimanı "kabus" oldu: 3 gün mahsur kaldılar

Münih Havalimanı "kabus" oldu: 3 gün mahsur kaldılar

Münih Havalimanı, çoğunluğu yabancı yüzlerce yolcu için kabusa döndü.

Almanya'da yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuklar, hayatı felç etmeye devam ediyor. Ülkenin güney bölgesi başta olmak üzere birçok noktasında başlayan trafik kaosu, sefer iptalleri ve gecikmeler sürüyor.

Günde 770'den fazla iniş ve kalkışın olduğu Münih Havalimanı'nda sabaha karşı uçuşların geçici süreyle durdurulduğu duyurulmuştu. Havalimanı'nın resmi X hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, uçuş trafiğinin 12:00'de yeniden başlayacağı belirtilmişti ancak açılış daha geç bir saatte başladı.

GECEYİ TERMİNALDE GEÇİRDİLER

Havalimanına iniş yapan yüzlerce yolcu mahsur kaldı. Havalimanı tarafından duyurulan "aktarmalı uçuşların" da üst üste iptal edildiğini gören yolcular, daha fazla strese girdiler. Geceyi terminalde geçiren yüzlerce yolcunun önemli bir bölümünün, havalimanına iniş yapan uluslararası, yabancı yolcular olduğu belirtiliyor.

BAGAJLARINA ULAŞAMADILAR

Sosyal medya platformu X üzerinden yaşadığı mağduriyeti dile getiren bir yolcu, "kendilerine konaklamaları üzere bir alan tahsis edilmediğini, 48 saati aşkın süredir uçuş yapılmadığını" ifade etti. ABD vatandaşı başka bir mağdur ise "Oğlu, gelini ve torununun üç gündür Münih'te bavullarına dahi ulaşamadan mahsur kaldıklarını" yazdı. İddiaya göre, bebekli çift, bagajları olmadan üç gün boyunca Münih Havalimanı'nda mahsur kaldı.

"UÇUŞ MÜMKÜN DEĞİL"

Uçuş şirketi Lufthansa tarafından yapılan resmi açıklamada, "Hafta sonundaki kar yağışının ardından Münih Havalimanı'nda düzenli uçuş operasyonları hala mümkün değil. Donmuş havaalanı ekipmanları veya karla kaplı araçlar nedeniyle elleçleme kapasiteleri büyük ölçüde kısıtlanmıştır" denilmişti.

Havayolu şirketi tarafından yapılan açıklamada, "Lufthansa, Münih'teki hava durumu nedeniyle ileri uçuşu iptal edilen yolculara yemek ve otel odalarını ücretsiz olarak sağlayacaktır" denilirken, ayarlanan odaların dolması halinde, yolcuların kendi başlarına oda tutabilecekleri ve ödedikleri ücretin şirket tarafından kendilerine tahsis edileceği belirtilmişti. Şirket, yolcuların otelde kalmak yerine terminalde kalmayı kendilerinin tercih ettiğini öne sürdü.

ARTI49

HABERE YORUM KAT