Araç camında buzlanmaya karşı doğru bilinen yanlışlar

Araç camında buzlanmaya karşı doğru bilinen yanlışlar

Trafik kaosu kadar araç camlarındaki buzlanma da yurttaşlar için oldukça can sıkıcı. İşte bu konuda "doğru" bilinen bazı "yanlışlar"...

Almanya'da bu kış oldukça sert geçiyor. Ülkenin farklı noktalarında kendini gösteren yoğun kar yağışı ve buzlanma, güney bölgelerini teslim almış durumda. Yağışlar hayatın doğal akışına olumsuz yönde etki ederken, bir yandan da yurttaşlar için trafik sorununu çekilmez bir çileye dönüştürüyor.

Kar yağışına bağlı trafik sorunu, otomobil kullanıcılarını ne kadar yoruyorsa, araçların camlarında meydana gelen buzlanmalar da o kadar can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle araçların ön camında oluşan buzları temizlemek oldukça yorucu bir iş olarak görülüyor.

İşte ön camda oluşan buzları temizleme sırasında kesinlikle yapılmaması gereken bazı hatalar...

- Otomobilin ön camında oluşan buzları sıcak su ile eritmenin çözüm olabileceğine dair yaygın bir yanılgı vardır. Ancak bu yöntemden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Çünkü sıcak suyun buzlanmış cama teması halinde yüksek sıcaklık farkı camda gerilmeye ve çatlamalara neden olabilir. Aynı şekilde soğuk ve ılık su da elinizi kolaylaştırmayacaktır.

- Kredi kartı ve benzeri nesnelerle buzu kazımaya çalışmak da sık yapılan hatalardan biri. Bu eylem hem otomobilinizin camlarında çizikler oluşmasına hem de elinizdeki nesnenin kırılmasına neden olabilir.

- Buz çözücü spreylere ilişkin ise Federal Çevre Ajansı'ndan uyarı geldi. Ajans, propan, bütan ve dimetil eter gibi gazlar içermesi nedeniyle, söz konusu spreylerin çevre için oldukça zararlı olduğunu belirtti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT