Lufthansa pilotları grev oylamasında oy kullandı

Lufthansa pilotları grev oylamasında oy kullandı

Lufthansa'da uçuş iptalleri ve gecikmeler yeniden baş gösteriyor. Pilotlar sendikası büyük bir çoğunluğun grev yapmasından yana.

Lufthansa'da pilot grevi bir adım daha yaklaştı. Bir oylamada, Kokpit Derneği'nin oy kullanan üyeleri, çok açık bir çoğunlukla bir iş anlaşmazlığı lehinde oy kullandı. Bu, oyların sayılmasının ardından sendika tarafından bildirildi. Lufthansa ana markasında yaklaşık 5.000 pilot tarafından grevin hemen yürürlüğe girmesinin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Sayımdan önce bile, VC tarife uzmanı Marcel Gröls, bunun Lufthansa yönetim kuruluna başlangıçta bir "uyarı sinyali" olduğunu açıklamıştı. "Artık tüm meslek gruplarında modern ve adil, uluslararası düzeyde rekabetçi bir ücretlendirme yapısına ihtiyacımız var."  ifadelerini kullandı. Artık yönetimden "iyi teklifler" bekleniyor. Lufthansa Passenger Airlines'da, katılımcıların yüzde 97,6'sı greve oy verdi. Navlun yan kuruluşu Cargo'da onay yüzde 99,3 ile daha da yüksek. VC sözcüsü Matthias Baier, "Ne yazık ki önceki altı toplu pazarlık turunda hiçbir şey olmadı" dedi. Sendika, 2022 yılı için yüzde 5,5 maaş artışı, otomatik enflasyon tazminatı ve ücret yapısında düzenleme talep ediyor.

Çarşamba günü Verdi sendikası, yer personelinin uyarı grevi ile en büyük Alman havayolu şirketinin uçuş operasyonlarını neredeyse felç etti. 1000'den fazla uçuş iptal edildi ve yaklaşık 134.000 yolcu uçuş planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Verdi ve Lufthansa, ücret anlaşmazlığında hızlı bir anlaşmaya güveniyor. Lufthansa İnsan Kaynakları Başkanı Michael Niggemann, Çarşamba ve Perşembe günleri müzakerelerden önce "Bild" gazetesine verdiği demeçte, fiili müzakerelerin şimdiye kadar yapıcı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Şirketi hızlı bir anlaşmaya hazır ve her iki tarafı da "bu konuda çok uzak değil" görüyor.

Lufthansa'nın Münih'teki merkezinin başkanı Stefan Kreuzpaintner, tüm Lufthansa Group tatil uçuşlarının yüzde 99'unun ve tüm uçuş programının yüzde 95'inin sağlanacağına söz vermişti. Augsburger Allgemeine'e verdiği demeçte, "Tüm ortaklar, istikrarlı hava trafiği sağlamak için artık her şeyi yapmaları gerektiğini biliyor" dedi.

Fotoğraf: Unsplash - kevin_hackert

HABERE YORUM KAT