Küçük satranççılar Avrupa’da madalya

Küçük satranççılar Avrupa’da madalya

Satranç Milli Takımı, Avrupa Yaş Grupları Şampiyonası’nda önemli başarılar elde etti. Şampiyonada 2 milli sporcu madalya kazanırken, ilk 10 içinde 4 Türk sporcunun yer alması sevinçle karşılandı.

Türkiye Satranç Federasyonu’ndan (TSF) yapılan açıklamaya göre, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da 17-27 Ağustos’ta düzenlenen şampiyonada, 49 ülkeden bin 315 sporcu mücadele etti. Şampiyonaya 39 sporcu ile katılan Türk Milli Takımı’nda, 12 yaş kızlar kategorisinde, Kadın Usta Adayı (WCM) Sıla Çağlar, namağlup Avrupa şampiyonu olurken, Usta Adayı (CM) Ekin Barış Özenir ise 12 yaş erkek kategorisinde gümüş madalya kazandı.

WCM Sıla Çağlar, 9 tur sonunda 8 puana ulaşarak namağlup altın madalya alırken, CM Ekin Barış Özenir, 9. turda müthiş bir atak yaparak 8 puanla 2. oldu. FİDE Ustası (FM) Tuna Tuncer ve Enes Tanrıverdi de ilk 10’a girmeyi başardı.

TSF Başkanı Gülkız Tulay, bu dönemde kazanılan başarıların anlamının çok büyük olduğunu vurgulayarak, "Sıla Çağlar, Ekin Barış Özenir, Tuna Tuncer ve Enes Tanrıverdi, 49 Avrupa ülkesinden bin 315 usta sporcu arasından sıyrılarak tarihi bir başarıya imza attı. Son yıllarda yakaladığı başarılarla dünyanın zirvesine tırmanan Türk satrancı, Türk sporunun ve ülkemizin gururu olmaya devam edecek. Satrançta artık Avrupa’nın da dünyanın da zirvesindeyiz. Önümüzdeki süreçte de Türkiye’yi mutlu edecek, gururlandıracak yeni başarıların peşindeyiz." ifadelerini kullandı.

Tulay, Türk sporuna ve satrancına bu gururu yaşatan, Avrupa’da Türk bayrağını dalgalandıran sporculara, üstün performansları için şükranlarını sunarak, antrenör ve ailelere teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT