Köln'de 100 kreş kapanıyor

Köln'de 100 kreş kapanıyor

Belediyelerin sosyal kurumlara daha fazla parasal kaynak ayırması yönündeki baskıyı artırmak amacıyla Köln'deki eğitimciler ve diğer kreş çalışanları greve gitti.

Köln'de 100'den fazla sosyal kurum, mali zorluklara dikkat çekmek amacıyla 28 ve 29 Kasım tarihlerinde kapanacak.

Ekim 2023'ün ortalarında, yaklaşık 20.000 eğitimci ve sosyal hizmet uzmanı, Düsseldorf'taki Kuzey Ren -Vestfalya eyalet parlamentosu önünde sosyal sektördeki kesintilere karşı gösteri yapmak için sokaklara döküldü . Caritas'ın Köln sözcüsü Markus Harmann'ın Tonight News'e yaptığı açıklamada, artık dernekler yerel düzeyde tasarruflara karşı da tavır aldığını söyledi.

Bu nedenle Köln'de 28 ve 29 Kasım tarihlerinde 100 sosyal kurumun (özellikle kreşlerin) kapalı kalacağı anlamına geliyor.

Caritas'ın yönetim kurulu üyesi Peter Krücker, Kölner Stadt-Anzeiger'e yaptığı açıklamada, yazdan beri Belediye Başkanı Henriette Reker de dahil olmak üzere şehirle görüşmeler yapıldığını ama herhangi bir çözüm üretilmediğini söyledi.

NERELER ETKİLENİYOR

Maliyet artışının nedeni toplu sözleşmeli personel maliyet artışları ve enflasyon ve kriz nedeniyle malzeme maliyetlerinde yaşanan keskin artış. Şu anda mevcut durumda, bağımsız sağlayıcıların yeterli düzeyde yeniden finansmanının 2024'ten itibaren belediye düzeyinde nasıl uygulanabileceği hala belirsizliğini koruyor.

Gündüz bakım merkezleri, tüm gün açık tesislerin yanı sıra danışma merkezleri, gençlik ofisleri, çocuk ve gençlik çalışma tesisleri ve entegrasyona yönelik uzman hizmetler önümüzdeki kapalı kalacak. Hastaneler, yurtlar ve engellilere yönelik atölyeler gibi hayati önem taşıyan tesisler, kapatmaların dışında tutuluyor.

Krücker, herhangi bir anlaşmaya varılmaması durumunda derneklerin durumu daha da tırmandırabileceği konusunda uyarıyor. Protesto, 29 Kasım'da Deutz tren istasyonundan eski şehre kadar uzanan bir mitingi de içeriyor.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT