Almanya'da ilkokullar ve kreşler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Almanya'da ilkokullar ve kreşler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Almanya’da birçok ilkokul ve kreş, çok sayıda hastalık vakası nedeniyle personel eksikliğiyle mücadele ediyor. Sektör dernekleri kapanmalar konusunda uyarıda bulunuyor.

İlkokullar Birliği, Almanya'da ülke çapında görülen hastalık dalgası nedeniyle yerel okulların kapatılabileceği uyarısında bulundu. Dernek başkanı Edgar Bohn Redaktionsnetzwerk Deutschland'a (RND) yaptığı açıklamada, "Ülkedeki birçok ilkokulda personel durumu sınırda ve bazı durumlarda hesaplanan personel bütçesinin altında" dedi. Bohn, "Okulların tamamen kapanmasını düşünemiyorum ve düşünmek de istemiyorum, ancak küçük birimlerde bu kesinlikle bir sonuç olabilir," diye ekledi. Zaman çizelgesinde kesintiler şeklinde kısıtlamalar kesinlikle göz ardı edilemez.

PERSONEL EKSİKLİĞİ İLE MÜCADELE

Alman Kreşler Birliği Başkanı Waltraud Weegmann RND'ye yaptığı açıklamada, "Almanya'daki birçok kreş şu anda çok sayıda personel devamsızlığı ile mücadele ediyor" dedi.

İşçi Refahı Derneği (AWO) sözcüsü Jennifer Rotter, kreşlerde mevcut hastalık dalgasıyla daha da kötüleşen "güvencesiz bir durumdan" bahsetti. RND'nin bir sorusu üzerine Rotter, "Personel eksikliği nedeniyle çalışma saatlerinin azaltılması ve hatta kısa süreli kapanmalar şu anda istisnadan ziyade neredeyse kural haline geldi" dedi. Weegmann'a göre kalifiye işgücü sorununun hızla ele alınması gerekiyor, "Acele etmek gerekiyor. Aksi takdirde artık bir kreş krizi değil, tam bir kreş çöküşü yaşayacağız."

Şu anda federal eyaletlerdeki milyonlarca kamu çalışanı için de yeni bir toplu sözleşme tartışılıyor. Bu durum eğitim kurumlarını da etkiliyor. Sendikaların talepleri henüz federal eyaletler tarafından kabul görmediği için Eğitim ve Bilim Sendikası 28 Kasım'da eğitimde grev günü ilan etti. Birçok eyaletteki okullar, kreşler ve üniversiteler bu durumdan etkilenecek. Çok sayıda kreş uyarı grevleri nedeniyle 22 Kasım'da kapatılmış ve dersler iptal edilmişti.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT