İlginç anket sonuçları: "Döner cenneti" Berlin, vegan sıralamasında lider

İlginç anket sonuçları: "Döner cenneti" Berlin, vegan sıralamasında lider

Vegan sıralamasında Almanya'nın lideri 2,94 puanla açık ara önde olan Berlin. Ancak Almanya'nın en büyük kenti başkent Berlin olsa da çıkan bu sonuçlar ilginç. Zira Berlin "döner cenneti" olarak biliniyor...

Vegan beslenme son yıllarda epey popüler hale geldi. Giderek daha fazla insan hayvansal ürünler olmadan tamamen ya da en azından kısmen beslenmek istiyor. Almanya'nın dört bir yanındaki şehirler de bu vegan beslenme trendine uyum sağlıyor.

Seyahat portalı "weloveholidays" tarafından yapılan bir araştırmaya göre Almanya'da vegan şehirler belirlendi.

20'DEN FAZLA ŞEHİR ANALİZ EDİLDİ

Seyahat portalı sıralamayı belirlemek için 20'den fazla şehri analiz etti ve dört kategoride derecelendirdi:

Vegan restoranlar - Şehir başına vegan yemekler konusunda uzmanlaşmış restoran sayısı
Bitki temelli mağazalar - Şehir başına bitki temelli ve vegan ürünler konusunda uzmanlaşmış mağaza sayısı
Festivaller - Şehir başına bitkisel ürünler konusunda uzmanlaşmış büyük festivallerin sayısı
Yeşil Michelin Yıldızı - Yeşil Michelin yıldızına sahip restoran sayısı

Yeşil Michelin Yıldızı, yenilikçiliğe öncülük eden ve sürdürülebilirliğe birinci sınıf bağlılık gösteren restoranları takdir eden bir ödüldür. Açıklamada, "Michelin Yeşil Yıldız restoranlarının kesinlikle vegan olması gerekmese de, sürdürülebilir değerleri, vegan seçenek yelpazeleri ve yerel, adil ürünlere odaklanmaları nedeniyle tanınmışlardır" denildi.

BERLİN ZİRVEDE

Vegan sıralamasında Almanya'nın lideri 2,94 puanla açık ara önde olan Berlin. Almanya'nın başkenti, bitki bazlı ürünlere odaklanan çok sayıda vegan restoran ve mağazasıyla özellikle iyi puan aldı. Hamburg ise 1,76 puanla ikinci sırada yer alıyor. Münih üçüncü sırada yer alıyor ve 1,44 puanla güneyde başı çekiyor.

Ancak Almanya'nın en büyük kenti başkent Berlin olsa da çıkan bu sonuçlar ilginç. Zira Berlin "döner cenneti" olarak biliniyor. Berlin'de yaklaşık 1000 adet döner dükkanı bulunuyor. Tüm bunlara rağmen, vegan sıralamasında Berlin'in en üst sırada yer alması şaşırttı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT