Hesap hareketlerinizi kontrol ediyor musunuz? Almanya'da binlerce Euro tasarrufun yolu

Hesap hareketlerinizi kontrol ediyor musunuz? Almanya'da binlerce Euro tasarrufun yolu

Almanya'da alışverişlerde nakit para kullananların sayısı her geçen gün daha da azalıyor. Geleneksel yöntemlerin yerini kartlar, hatta temassız ödemeler aldı. Peki ödemenin yeni yolu, ekonominiz için yeterince sağlıklı mı?

Almanya'da giderek daha fazla tüketici, nakit yerine kartlı ödemeleri tercih ediyor. Bu durum, Alman vatandaşlarının farkında olmadan çok daha fazla harcama yapmalarına da sebebiyet veriyor.

Uzmanlar ise kartlı harcamalarda kişisel ekonominizi kontrol edebilmeniz ve gereksiz harcamaları tasarrufa dönüştürebilmeniz için alışveriş sonralarında fiş almak gibi basit bir ipucu öneriyor.

Özellikle pandemi sırasında kısmen hijyen tavsiyelerinin de desteklediği bu eğilim açıkça görülüyor ki bi alışkanlık halini de aldı. Geleneksel nakit ödemeler, pandemi sonrasında giderek daha nadir başvurulan bir yol haline geldi. Birçok kişi uzun zamandan beri kartlı, hatta çoğunlukla temaasız ödemeleri tercih ediyor. Bazı mağazalarda artık sadece kartla ödeme yapmak mümkün.

RAHATLIK YARATIYOR

Avrupa Merkez Bankası'na göre, özellikle 50 Euro'nun üzerindeki alışverişlerde kartlar uzun zamandan beri ana ödeme yöntemi olarak nakit paranın yerini almış durumda.

Alışveriş öncesinde bir banka şubesine gidip para çekmek zorunda kalmamanın verdiği rahatlık da kartlı ödemelerin artışına destek oluyor.

Uzmanlar ise tüketicileri, kartlı ödeme yaptıktan sonra mutlaka fiş almaları yönünde uyarıyor. Bunun nedeni ise oldukça basit... Kartlı ödemelerin sağladığı rahatlık, kontrolsüz para harcamanın önünü açıyor.

Davranışsal Ekonomi Uzmanı Christoph Wahlen şunları söylüyor:

"Sadece bir kart okuttuğumuz için çok fazla düşünmek zorunda kalmıyoruz. Nakit paranın bir ağırlığı olduğu için, onu harcamak her zaman kullanıcının hissettiği bir ücret anlamına gelir. Kart işinde bu açıdan şimdilik hiçbir şey değişmiyor. Dahası, hesap sadece gecikmeli olarak borçlandırılıyor..."

ARTI49

HABERE YORUM KAT