Almanya'da nakit para tedavülden ne zaman kalkacak

Almanya'da nakit para tedavülden ne zaman kalkacak

Almanya'da yapılan bir anket, nakit para kullanımının alışverişlerde en yaygın tercih edilen yöntem olduğunu göstermesine rağmen, bazı işletmelerin nakit kullanımını reddettiği ileri sürülüyor.

Dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, gündelik yaşantıda türlü kolaylıklar sağlıyor. Bu fonksiyonların başında şüphesiz para trafiği geliyor. Ödeme ve transferlerde dijital yöntemler, nakit para ihtiyacı olmadan işlerinizi çözebilmenize yardımcı oluyor.

Kağıt yani nakit para kullanımı ise hala bu eğilime karşı koymayı başarabiliyor.

Alman Tüketici Örgütleri Federasyonu (vzbv) adına kamuoyu araştırma enstitüsü Eye Square tarafından yapılan bir ankete göre, nakit para Almanya'da hala en popüler ödeme aracı.

Enstitünün kamuoyuyla paylaştığı verilere göre, nakit para uzunca bir süre daha tedavülden kalkmayacak gibi görünüyor.

Ankete katılan 16 yaş ve üzeri 1.000 internet kullanıcısının yaklaşık dörtte biri son üç yılda nakit para çekmenin daha zor olduğunu düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 23'ü için nakit para çekmenin maliyeti fazla bulunuyor. Katılımcıların yüzde 27'si ise son altı ay içinde en az bir kez nakit ödeme yapamama durumunda kaldıklarını çünkü artık nakit ödeme yapmanın mümkün olmadığını belirtiyor.

NAKİT PARA REDDEDİLİYOR

vzbv, nakit para söz konusu olduğunda günlük yaşamda giderek daha büyük zorluklarla karşılaşıldığına dikkat çekiyor. Örneğin, perakendeciler ve lokantacılar defalarca tek taraflı olarak nakit kabul etmeyi reddediyor, ATM'ler sökülüyor ve banka şubeleri kapatılıyor.

vzbv Yönetim Kurulu Üyesi Ramona Pop, Ulusal Nakit Forumu'nun açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada, vzbv'nin bu nedenle nakde engelsiz erişim çağrısında bulunduğunu, bunun da etkin bir şekilde organize edilmesi ve yasalarla güvence altına alınması gerektiğini söyleyerek, "Tüketicilerin sesi olarak vzbv, gelecekte nakde erişimin nasıl düzenlenebileceği sorusuna özellikle aktif bir şekilde dahil olmaktadır" ifadelerini kullandı.

Pop, "Nakit ödeme basittir, anonimdir, geride veri bırakmaz ve evrensel olarak kullanılabilir" ifadeleriyle, tüketicilerin gelecekte de nakit ve dijital ödemeler arasında seçim yapma seçeneğine sahip olması gerektiğini söylüyor.

Bundesbank'ın Ulusal Nakit Forumu, bugün bir açılış etkinlikliğiyle başladı. Amacın Almanya'da nakit döngüsüne dahil olan herkes arasında nakit konularında fikir alışverişini kolaylaştırmak olduğu belirtildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
3 Yorum