Hastaları öldüren hemşireye müebbet

Hastaları öldüren hemşireye müebbet

Almanya'da 85 hastayı ilaç vererek kasten öldüren eski hemşire Niels H, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya'da seri katil eski hemşire Niels H, 100 hastayı öldürmekten yargılandığı davada 85 hastayı öldürmekten suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya'da 2. Dünya Savaşı sonrası en büyük seri katil olarak anılan 41 yaşındaki Niels H, 100 hastayı öldürmekle suçlanıyordu. Ömür boyu hapis istenen Alman hemşire hakkındaki karar bugün açıklandı. Almanya'nın kuzeyinde görülen davada mahkeme H'i 85 hastayı öldürmekten suçlu bularak ömür boyu hapis cezası verdi. Yargıç, eski hemşirenin neden böyle bir suç işlediğini "anlaşılmaz" olarak nitelendirdi. Yargıç Sebastian Bührmann, "Tüm denemelerimize rağmen sadece sisin bir kısmını kaldırabiliyoruz" dedi.

Almanya yasalarına göre, ömür boyu hapis cezasına çarptırılan zanlı 15 yıl sonra şartlı tahliye olasılığıyla cezalandırılabiliyor.

1999-2002 yılları arasında Oldenburg'taki bir hastanede ve 2003-2005 arası Delmenhorst'taki bir başka hastanede gerçekleşen ölümlerin savaş sonrası Almanya'daki en büyük seri cinayetler dizisi olduğu belirtiliyor. H'nin öldürdüğü belirten kurbanlarının yaşlarının ise 34-96 arasında olduğu belirlendi. Eski hemşirenin Oldenburg'da 36, Delmenhorst yakınlarında ise 64 hastayı öldürdüğü ifade ediliyor. Hemşire, Almanya'nın kuzey kesiminde görevli olduğu hastanelerde bakımına verilen 100 hastaya ölümcül dozda ilaç vererek ölümüne yol açmaktan yargılanıyor. 30 Ekim 2018'de başlayan yargılama süreci devam ediyor. Yedi aylık yargılama süresince H, cinayetlerin 43'ünü itiraf etti, 5'ine itiraz etti ve diğer 52'sini hatırlayamadığını söyledi.

Reçetede olmayan ilacı hastaya enjekte ederken yakalanmıştı

H, Delmenhorst'ta bir hastaya reçeteye yazılmayan bir ilacı enjekte ederken yakalanmıştı. H, 2008'de adam öldürmeye teşebbüsten 7 yıl hapse mahkum edilirken, aynı zamanda 2014-15 arasında yapılan ikinci yargılamada 2 kişiyi öldürmekten suçlu bulunmuş ve en üst düzeyde ceza almıştı.

Eski hemşire, başka bir duruşmada da bir psikiyatriste 30 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmişti. Soruşturma kapsamında H'nin çalıştığı hastanede hayatını kaybeden 130 hastanın mezardan çıkarılarak kalp krizini tetikleyen ilaç verilip verilmediğinin tespiti için çalışma başlatılmıştı.

Öte yandan H'nin daha fazla insanı öldürmüş olabileceği ancak kurbanların cesetlerinin yakıldığı ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

Son Dakika