Gaz krizinde yardımcı olarak elektrikli ısıtıcılar? Uzmanlar uyarıyor...

Gaz krizinde yardımcı olarak elektrikli ısıtıcılar? Uzmanlar uyarıyor...

Gaz krizi sırasında elektrikle çalışan fanlı ısıtıcılara olan talep önemli ölçüde arttı. Ancak yetkililer, elektrikli ısıtıcılar konusunda uyarıyor.

Kışın titremek veya baş döndürücü enerji faturaları: şu anda birçok Almanın zihninde canlanan senaryolar. Sıcaklıkların sıfırın altına düştüğü Ocak ayında ısınma mali çileye dönüştüğünde ne yapmalı? Gaz krizi nedeniyle ürünler zaten süpermarketlerden kayboluyor ve insanlar bir çıkış yolu aramaya başlıyor.

İnsanlar çareyi elektrikle çalışan fanlı ısıtıcılarında arıyorlar ancak bu, Federal Ağ Ajansı ve Enerji Derneği'nin şu anda tüketicileri uyardığı yeni bir sorunu beraberinde getiriyor.

Gaz krizi:  elektrikli ısıtıcılar muhtemelen pahalı bir alternatift

Elektrikli  ısıtıcılar 2022'de çok popüler olacak - birçok kişi cihazları ısıtma ve benzeri masraflardan bir çıkış yolu olarak görüyor . tagesspiegel.de'ye göre , bu yılın ilk altı ayında 600.000 fanlı ısıtıcı satıldı bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35'lik bir artışa tekabül ediyor.

Ancak, o kadar basit değil. Elektrikli  ısıtıcılar, Federal Şebeke Ajansı ve Enerji Derneği sözcülerinin şu anda uyardıkları iki sorunu da beraberinde getiriyor: Elektrik fiyatlarının hala çok yüksek olduğu unutulmamalıdır. Güç tüketimi çok yüksek olan elektrikle çalışan fanlı ısıtıcılar bu nedenle pek çok kişinin düşündüğü kadar ucuz bir alternatif değil.

Tüketicilere uyarı: Fanlı ısıtıcılar risk oluşturur
İkinci sorun, Almanya'daki tüm elektrik şebekesi olacaktır. Birdenbire yüksek güç tüketimine sahip yüzbinlerce fanlı ısıtıcı da şebekeye bağlanırsa, şebekeye aşırı yüklenebilir ve yaygın bir elektrik kesintisi meydana gelebilir.

Fotoğraf: Unsplash - biworks

HABERE YORUM KAT