Fiyat savaşı devam ediyor: Rewe ve Edeka'dan tedarikçilere rest

Fiyat savaşı devam ediyor: Rewe ve Edeka'dan tedarikçilere rest

Almanya'da süpermarketler tedarikçilerle iletişime geçip ürün fiyatlarında indirim talebinde bulundular.

Almanya'da enflasyon gıda fiyatlarını artırıyor. Federal İstatistik Ofisi'ne göre, enflasyon oranı Nisan ayında yüzde 7,2 idi ve bu nedenle nispeten yüksek bir seviyede kalıyor.
Federal hükümet piyasalarda ilk gevşeme belirtilerini görse de, Lidl , Aldi ve Co.'nun müşterileri bunu cüzdanlarında hissetmekten çok uzak.

Ancak perakendeciler şimdi gıda endüstrisini fiyatları düşürmeye zorluyor. Lebensmittelzeitung tarafından yapılan araştırmaya göre, hammadde ve enerji maliyetlerinin düşmesi sebebeiyle süpermarket devleri Edeka ve Rewe, satın alma fiyatlarında kısa vadeli indirim çağrısında bulunuyor bu da bayiler ve üreticiler arasındaki fiyat savaşını yeniden alevlendiriyor.

Rewe ve Edeka fiyat indirimi çağrısı yapıyor: "Tüketici güvenini tehlikeye atmayın"

Edeka ve Rewe tedarikçilerle iletişime geçti. Edeka, tahıl veya bitkisel yağlar gibi önemli hammaddelerin fiyatlarının bir önceki yıla göre yarı yarıya düştüğünü kaydetti. Ayrıca elektrik ve gaz da tarihi zirveleri geride bıraktı. Gazete, perakendecinin "tüccarlarımızın rekabet gücünü ve tüketicilerin güvenini tehlikeye atmamak için artık hızlı hareket edilmesi gerektiğini" söylediğini aktardı.

Rewe ayrıca daha düşük satın alma fiyatları talep etti. “Emtia fiyatları şu anda büyük ölçüde düşüyor. Bu nedenle sizden yeni alım fiyatları için daha iyi bir teklif bekliyoruz.” dedi. Görünüşe göre tedarikçilerin uyum sağlamak için bazen sadece bir haftaları var. Aksi takdirde süpermarketler ürünleri raflarından kaldırmakla tehdit ediyor.

Kaç tane ve hangilerinin olabileceği şu anda bilinmiyor. Son birkaç ayda, fiyat anlaşmazlıkları, popüler markaların ürünleri de dahil olmak üzere ürünlerin ürün yelpazesinden çıkarılabileceğini gösterdi. Örneğin, Edeka artık Mars barları satmıyor .

 

HABERE YORUM KAT