Federal Meclis'te Mannheim'da öldürülen polis konuşuldu, Türkiye kökenli vekilin sözü ortalığı karıştırdı

Federal Meclis'te Mannheim'da öldürülen polis konuşuldu, Türkiye kökenli vekilin sözü ortalığı karıştırdı

Mannheim'da bir polis memurunun ölümü üzerine yapılan bir yorum Berlin'de öfkeye neden oldu. Yeşiller Partili, Türkiye kökenli bir politikacı eleştirilerin odağı olunca özür diledi.

Mannheim'da İslamcı bir saldırgan tarafından bıçaklanarak öldürülen polis memurunun ölümüne duyulan öfke Almanya'da hala yaygın. Tüm partilerden politikacılar bu duruma tavır aldı ve eylemi kınadı. Ancak Berlin Temsilciler Meclisi'ndeki Yeşiller Partili milletvekili konuyla ilgili bir şaka yapması ortalığı karıştırdı.

SPD'li politikacı Iris Spranger, “Mannheim'ın korkunç ölümü...” sözleriyle başladığında, Yeşiller sıralarından gelen bir ünlemle sözü kesildi. Türkiye kökenli milletvekili Tuba Bozkurt, “Mannheim öldü mü?” diye seslendi ve bu durum toplantı tutanaklarına “Yeşiller'den kahkahalar” olarak kaydedildi.

Spranger sakin ama kararlı bir şekilde tepki gösterdi ve “Ben olsam buna gülmezdim. Orada oturan meslektaşlarım var” dedi ve birkaç polis memurunun oturduğu Temsilciler Meclisi'ndeki halk salonunu işaret etti. Bu uyarı CDU, SPD ve AfD'den gelen yüksek sesli alkışlarla karşılandı.

PARTİ İÇİNDEN ELEŞTİRİLER

Senatör, Yeşiller Milletvekili Tuba Bozkurt'a hitaben şunları söyledi:

“Umarım Yeşiller parlamento grubunun bir üyesi olarak sadece siz değil, bu tür bıçaklı saldırılar meydana geldiğinde güvenlik güçlerinin güvenliğinin de en önemli öncelik olduğu konusunda benimle aynı fikirdesinizdir.”

Bozkurt'a parti içinden de eleştiriler geldi. Federal Başkan Omid Nouripour, X'Te şunları yazdı:

“Bunun için partim adına Rouven L.'nin yakınlarından özür dilerim. Bir cinayet kurbanının ailesi mezarı başında dururken gülünecek bir şey yoktur."

Yeşiller Milletvekili Tuba Bozkurt daha sonra X'te pişmanlığını dile getirdi.

Bozkurt, "Temsilciler Meclisi'nde yaptığım müdahale için özür dilemek istiyorum. Saygısız ve yakışıksızdı ve bundan derin pişmanlık duyuyorum. Bu sözlerimle incittiğim Rouven L.'nin yakınlarından, arkadaşlarından ve meslektaşlarından içtenlikle özür dilerim" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT