Scholz'dan sert açıklamalar: "Suç işleyen mülteciler sınır dışı edilecek!"

Scholz'dan sert açıklamalar: "Suç işleyen mülteciler sınır dışı edilecek!"

Şansölye Scholz, Federal Meclis'te mültecilerle ilgili dikkat çeken bir hükümet açıklaması yaptı. Scholz ayrıca “özellikle sıcak noktalarda ve büyük etkinliklerde” ülke çapında bıçak yasağı bölgeleri oluşturulması çağrısında bulundu.

Federal Şansölye Olaf Scholz, ağır suçluların Afganistan ve Suriye'ye sınır dışı edilmesine yeniden izin verilmesini istiyor. SPD'li politikacı Federal Meclis'te yaptığı hükümet açıklamasında “Bu tür suçlular Suriye ve Afganistan'dan gelseler bile sınır dışı edilmelidirler” derken, “Ciddi suçluların ve terör tehditlerinin burada yeri yoktur” dedi.

Şansölye bunu tam olarak nasıl mümkün kılmayı planladığını söylemedi. Federal İçişleri Bakanlığı pratik uygulama üzerinde çalışıyor ve halihazırda Afganistan'ın komşu ülkeleriyle görüşmeler yürütüyor.

"SINIR DIŞI EDİLMELİLER"

"Terör suçlarının yüceltilmesine ve kutlanmasına da artık müsamaha göstermeyeceğiz" diyen Şansölye, “Bu nedenle sınır dışı etme düzenlemelerimizi sıkılaştıracağız, böylece sınır dışı etme konusunda ciddi bir ilgi terör suçlarının yaratılmasından kaynaklanacaktır. Terörizmi yücelten herkes tüm değerlerimize karşıdır ve sınır dışı edilmelidir" dedi.

Scholz'un bu sözlerinin ardında Mannheim'daki bıçaklı saldırı yatıyor. Geçen Cuma günü Afganistan doğumlu bir adam, İslam eleştirisi yapan bir etkinliğe katılan beş kişiyi ve bir polis memurunu bıçakla yaraladı. Polis memuru daha sonra yaşamını yitirdi. Scholz saldırıyla ilgili olarak “Bu terördür” dedi. Scholz, "Almanya'da korkması gerekenler özgürlük ve barış içinde yaşamak isteyenler değil. Korkması gerekenler özgürlüğümüze saldıranlar ve huzurumuzu bozanlardır” dedi.

"POLİS MEMURLARINA SALDIRAN HERKES..."

Scholz konuşmasında öldürülen polis memuru Rouven L.'yi de saygıyla andı:

"Kalplerimiz ağır, ülkedeki tüm polis memurlarını düşünüyor ve polisimizin arkasında duruyoruz. Polis memurlarına saldıran herkes yasaların tüm gücünü hissetmelidir."

Scholz daha sonra polis memurlarına yönelik saldırıların daha ağır bir şekilde cezalandırılması için ceza yasalarının sıkılaştırılacağını duyurdu. Scholz ayrıca “özellikle sıcak noktalarda ve büyük etkinliklerde” ülke çapında bıçak yasağı bölgeleri oluşturulması çağrısında bulundu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum