Erdoğan'ın partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hangi sandıklardan birinci çıktı

Erdoğan'ın partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hangi sandıklardan birinci çıktı

Henüz genç olan Dava Partisi Avrupa seçimlerinde ilginç sonuçlar elde etti. Altı seçim bölgesinin ikisinde önde bitirdi.

Duisburg'daki bazı seçim bölgelerinde Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak (DAVA) partisi Avrupa seçimlerinde ilginç bir sonuç aldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın olan parti, Alman basınında sıklıkla eleştiriliyor. Seçmen katılımının düşük olduğu iki sandıkta DAVA lider çıktı.

Duisburg'un 1001 ve 0602 numaralı seçim bölgelerinde Dava, Avrupa seçimlerinde açık ara farkla birinci oldu. Parti ilk iki seçim bölgesinde oyların yüzde 41 ve yüzde 43'ünü kazandı. Aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD birinci bölgede yüzde 14 ile ikinci olurken, solcu Sahra Wagenknecht İttifakı (BSW) ise yüzde 12 ile ikinci sırada yer aldı.

Seçim bölgesi 1001'de katılımın yüzde 10 gibi düşük bir oranda kalması nedeniyle yüzde 41'lik zafer için 90 oy yeterli olurken, seçim bölgesi 0602'de Dava'ya 47 oy çıktı. Her iki seçim bölgesi de Meiderich-Beeck ve Hamborn ilçelerinde yer alıyor. Duisburg Belediyesi verilerine göre, kent sakinlerinin yüzde 32,7'si göçmen kökenli.

"AfD İLE DAVA AYNI"

Duisburg-Marxloh bölgesinde parti yüzde 17 ve 221 oyla ikinci olurken, AfD yüzde 20 ile birinci oldu. Meiderich-Beeck bölgesinde ise Dava 928 oyla yüzde 5,3'te kaldı.

Duisburg şehri 323 seçim bölgesine ayrılıyor. Dava burada toplamda yüzde 2,5'lik bir oy oranına ulaştı. Bu, 321.610 seçmenden 4276'sının oyuna ve 172.477 oy kullanımına karşılık geliyor. Bu ona Avrupa Parlamentosu'nda bir sandalye kazandırmıyor. Dava ülke genelinde yüzde 0.4 oy alabildi. Henüz 2024 yılında kurulan parti ilk kez ülke çapında bir seçimde yarıştı.

Öte yandan, Kuzey Ren-Vestfalya'dan CDU Federal Meclis üyesi Serap Güler “Welt” gazetesine verdiği röportajda AfD ile DAVA arasında paralellik kurdu:

“AfD gibi Dava da Türkiye kökenlilerin Almanya'da ötekileştirildiğine dair bir mağduriyet söylemi kullanıyor."

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT