Almanya'da korkutan tablo: Aşırı sağ uçtu... Yeşiller çakıldı!

Almanya'da korkutan tablo: Aşırı sağ uçtu... Yeşiller çakıldı!

Avrupa seçimleri sağın yükselişine sahne oldu! Aşırı sağcı ve göçmen düşmanı AfD Almanya'da en çok oy alan ikinci parti oldu. Oylarını 5 puan artırarak yüzde 15.9'a çıkaran parti, koltuk sayısını da 15'e yükseltti!

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi endişe yarattı. Neredeyse bütün Avrupa ülkelerinde sağın bir yükselişi de söz konusu oldu.

Almanya'da da zafer CDU/CSU ittifakının oldu. Oyların yüzde 30'unu alan ittifak, 29 koltuğun sahibi oldu.

İkinci sırada ise aşırı sağcı ve göçmen düşmanı AfD yer aldı. Oylarını 5 puan artırarak yüzde 15.9'a çıkaran parti, koltuk sayısını da 15'e yükseltti!

Sosyal demokrat SPD ise, oylarını yaklaşık yüzde 2 oranında düşürdü ve yüzde 13,9 oy alabildi. SPD'nin koltuk sayısı da 16'dan 14'e düştü.

En fazla düşüşü ise Yeşiller yaşadı. Yeşiller, yüzde 8.6 oranında oy kaybederek yüzde 11.9'a kadar düştü. Yeşiller'in koltuk sayısı da 21'den 12'ye düştü.

KUTLADILAR

Avrupa'daki Hristiyan demokrat ve muhafazakar partileri kapsayan Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) iki önemli yüzü Ursula von der Leyen ve Manfred Weber, Almanya'daki muhafazakarların zaferini sosyal medyada kutladı.

Çıkan sonuçlar, Hristiyan demokrat parti Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliği (CSU)'nun oluşturduğu ittifakın ülkedeki seçimleri rahatlıkla kazanarak 29 milletvekili sayısına ve oyların %30'una sahip olduklarını gösteriyor.

AfD'YE KARŞI SİPER!

Avrupa Komisyonu başkanlığında ikinci dönem için yarışan von der Leyen "CDU ve CSU'nun aldığı mükemmel sonuçtan ötürü mutluyum!" derken, "Doğru konuları ele aldık. Seçmenler bunu doğruladı" dedi.

Weber, CDU-CSU ittifakını Brüksel'e 17 milletvekili alması beklenen aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD partisine karşı "siper" olarak tanımladı.

Weber daha sonra Şansölye Olaf Scholz'un kabinesini "artık halka ulaşamadığını" söyleyerek sert bir dille eleştirdi.

Scholz kabinesindeki üçlü koalisyonda yer alan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), seçmenler tarafından, özellikle de Yeşiller tarafından, cezalandırılarak milletvekili sayısı 21’den 12’ye geriledi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum