Cumartesi Anneleri davası öncesi açıklama yapmak isteyen Alper Taş gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri davası öncesi açıklama yapmak isteyen Alper Taş gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri davası öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde yapılmak istenen açıklamaya polis çok sert müdahale etti.

Yıllardır faili meçhule kurban giden ve kaybedilen yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın  25 Ağustos 2018'deki 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde darp edilen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın 5’inci duruşması bugün İstanbul Adliyesi 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Yargılanan 46 kişi hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Savcı Fatih Dönmez'in hazırladığı iddianamede ise sanıklara, "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmama" suçu yöneltiliyor.

Kağıthane Kaymakamlığı, Cumartesi Annesi/İnsanları'nın duruşma önünde Şişli Adliyesi önünde açıklama yapmasını yasakladı. 

Polis, Sol Parti yöneticisi Alper Taş'ın ve Disk Basın-İş Genel Başkanı gözaltına aldı. Gözaltına alınanlara araç içerisinde kelepçe takılmaya çalışıldı. Alper Taş'a ters kelepçe takılmak istenmesine avukatlar tepki gösterdi. 

Cumartesi İnsanları'nın yargılama öncesi yapacağı basın açıklamasına katılan ve Cumartesi İnsanları'na destek veren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri Ahmet Şık ve Sera Kadıgil'in gözaltıları engelleme çabaları polis şiddeti ile engellendi. 

Gazeteci Meral Danyıldız sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda polisin kendisine uyguladığı şiddeti şu sözlerle ifade etti:

Kollarımı sıka sıka, tırnaklarını geçire geçire, hınçla saldırdılar. Bir kişi hıncını alamayınca üç kişi birden. Suç duyurusunda bulunacağım. Siz de yargılanacaksınız.

 

 

 

Gözaltına alındığı öğrenilen isimler şöyle oldu:

Meriç Eyüboğlu

Efkan Bolaç 

Faruk Eren 

Alper Taş

Yalçın Köse

Uğur Tuncer

Murat Akbaş

Ümit Sezer

Nevroz Tosun 

Burcu Bingöllü

Sercan Sinecan

Soy isimleri henüz öğrenilemeyen isimler:

Leman

Gülseren 

Cihan

CHP Milletvekili Ali Şeker, "Çağlayan Adliyesi’ndeyiz. Cumartesi Anneleri duruşması öncesi basın adliye önünde basın açıklaması yasaklandı. “Açıklama yapılmayacak” denmesine rağmen davanın çok sayıda avukatı ve Alper Taş gözaltına alındı. Kartal’da adliye gözaltındaydı, Çağlayan’da avukatlar gözaltında. Gözaltına alınanlar arasında bugünkü duruşmaya katılmazlarsa “zorla yakalama” kararı verilecek olan sanıklar da var. Şu anda gözaltında oldukları için duruşmaya katılamayacaklar, duruşmaya gözaltı nedeniyle katılamayacakları için de tutuklama kararı çıkacak" ifadelerini kullandı. 


 

 

HABERE YORUM KAT