CHP'den Almanya'daki vize şirketi için soru önergesi

CHP'den Almanya'daki vize şirketi için soru önergesi

Almanya'da bazı konsolosluklarda vize işlemlerinin özel bir şirkete devredilmesi nedeniyle TBMM'ye soru önergesi verildi.

Almanya'daki bazı Türkiye başkonsolosluklarının vize başvurusunda bulunan yabancıları Köln merkezli bir aracılık şirketine yönlendirmesine tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, "Adeta nokta atışıyla AKP’li yandaşın ve ortağı olduğu iddia edilen bir milletvekilinin kurduğu şirkete büyük bir kazanç kaynağı oluşturulmuştur" dedi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Şevkin, aracılık işlemleri ile görevlendirilen şirketin AK Parti'nin yurt dışı yapılanmasında aktif görevler üstlenen bir kişiye ait olduğunu savunurak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM), Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle; vize işlemleri için neden aracı şirkete ihtiyaç duyulduğundan bu şirketin hangi amaçla kurulduğuna varana kadar 8 maddelik soru önergesi sunan Dr. Şevkin, “Uygulama, çeşitli soru işaretlerine neden olmuştur. Kamuoyuna duyurulmadan, ihalesiz belirlenen ve bu iş için kurulduğu anlaşılan bir şirkete adeta nokta atışıyla büyük bir kazanç kaynağı oluşturulmuştur” dedi.

Şevkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun şu sorulara yanıt vermesini istedi:

"1-Türkiye Cumhuriyeti Köln ve Nürnberg Başkonsoloslukları, vize işlemleri için neden aracı bir firmaya ihtiyaç duymuştur?

2- Almanya’da toplam 13 başkonsolosluk bulunmaktadır. 2 başkonsolosluğun resmi web sitelerinde aracı firmaya yönlendirici duyurularından başka diğer 11 başkonsolosluğun da aynı aracı firmaya yönlendirme yaptığı iddiaları doğru mudur?

3- "Almanya’dan Türkiye'ye Vize Başvuruları" için yetkili kılınan şirket hangi amaçla ve ne zaman kurulmuştur?

4- Vize işlemlerinde yetkili olan şirket, neye göre ve nasıl seçilmiştir?

5- Söz konusu şirket belirlenmeden önce konuyla ilgili herhangi bir ihale açılmış mıdır? Açılmışsa başka hangi firmalar ihaleye girmiştir? Açılmamışsa neden?

6- Şirketin vize ya da benzeri işlemler konusunda deneyimleri dikkate alınmış mıdır?

7- Şirketin sahipleri ve varsa ortakları kimlerdir?

8- AKP’li bir İstanbul milletvekilinin bu şirketle ticari bir ilişkisi var mıdır? Varsa bu milletvekili kimdir?"

 

HABERE YORUM KAT