Ceyhun Bozkurt yazdı... Almanya'da Atlantikçilerin baskısı artıyor

Ceyhun Bozkurt yazdı... Almanya'da Atlantikçilerin baskısı artıyor

Gazeteci Ceyhun Bozkurt, Putin'i övdüğü sözler nedeniyle istifa eden Alman Deniz Kuvvetleri'ndeki depremini ve perde arkasındaki siyasi gerilimi yazdı...

Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölge ve dünya ülkelerini endişeye sevk ederken, Washington yönetimi ise krizi derinleştirecek adımları atmakta geri durmuyor.

Biden yönetimi, dünyanın geneli için adeta savaş çanları çaldıran politikalarıyla giderek krizleri derinleştirirken, NATO içindeki çatlaklar da sertleşiyor. Ülkeler arası mücadelelerin yanı sıra ülkelerin içinde de ciddi tartışmalar yaşanıyor.

Bu ülkelerden biri de Almanya. Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kay-Achim Schoenbach’ın Rus lider Putin’i öven sözlerinden sonra istifa etmesi, Berlin’de de ciddi bir gerilimi tetikledi.

Ülkede Atlantikçiler ile Almanyacılar arasında bir mücadelenin varlığından söz ediliyor. Atlantikçiler, Almanya’nın ABD ve dolayısıyla NATO ile birlikte hareket etmesi gerektiğini ileri sürerken, Almanyacılar, ABD’nin değil Avrupa ve Almanya’nın çıkarlarının öncelenmesi gerektiğini söylüyor. Schoenbach’ın istifası sonrasında Atlantikçiler mevzi kazanmış gibi görünüyor.

Şimdi de baskıyı artırmaya çalışıyorlar. Almanya Dış İlişkiler Konseyi (Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik-DGAP) Başkanı Dr. Thomas Enders’in 25 Ocak tarihli yazısı buna işaret ediyor. Enders, Alman hükümetini Rusya’ya karşı pasiflikle suçlayıp, hatta Alman ordusunun caydırıcı gücünün de azaldığını söyleyip 6 adımda Alman yönetiminin yapmasını istediklerini yazdı. Öneriler, adeta Almanya’ya “Üçüncü Dünya Savaşı geliyor ve NATO ile birlikte buna hazırlanalım” anlamı taşıyor. DGAP Başkanı’nın önerilerini sırasıyla yazalım:

-  İlk adım Alman kamuoyuna Avrupa'daki güvenlik durumuna ve Rusya'nın Avrupa barış düzenine yönelik tehdidine ilişkin ayık ve cilasız bir tablo sunulmalı.

- İkincisi, Almanya, NATO ortaklarıyla koordineli bir şekilde teçhizat, silah ve mühimmat tedarik ederek Ukrayna'ya acil askeri destek sağlamalıdır. Baltık ve Doğu Avrupa’da bulunan NATO ülkelerindeki ilave asker konuşlandırmaları incelenmelidir.

- Ukrayna'ya bir saldırı olması durumunda Almanya, Kuzey Akım 2'yi iptal edeceğini açıkça belirtmelidir.

- Dördüncü adım olarak Kuzey Akım 2 ve mevcut Ukrayna krizinin sonucundan bağımsız olarak, Rus petrol ve gaz kaynaklarına olan bağımlılığı mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olduğunca azaltmak amacıyla Alman enerji politikası yeniden düzenlenmeli.

- Alman savunma harcamaları Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr'in ihtiyaçlarına göre ayarlanmalı, önümüzdeki beş yıl içinde gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2 ila 3'üne çıkarılmalı. Silahlı kuvvetlerin üç kolunun - muharebe birliklerine odaklanarak - 200.000 ila 250.000 aktif askere çıkarılması ve erkekler ve kadınlar için genel hizmet veya zorunlu askerliğin getirilmesi gündemde olmalıdır; ayrıca hızla harekete geçirilebilecek seferberlik planlaması yapılmalı.

- Altıncı olarak, hükümet, ilke olarak diğer devletlerin katılımına açık olacak bir şekilde NATO'yu güçlendirmeye yönelik bir Avrupa savunma birliği hakkında Fransa ile derhal görüşmelere başlamalı. Fransız Frappe Gücüne dayalı bir Avrupa nükleer caydırıcılığının kurulması da kabul edilmelidir. (Frappe Gücü: Fransa’nın hava, kara ve denizde kullanılan nükleer silah sistemlerinin genel adı).

Not: Yazı Ceyhun Bozkurt'un Süperhaber adlı sitedeki köşesinden alıntılanmıştır

HABERE YORUM KAT