İşte Ukrayna'nın Almanya'ya "bari yorgan yastık gönderseydiniz" tepkisinin gerçek nedeni!

İşte Ukrayna'nın Almanya'ya "bari yorgan yastık gönderseydiniz" tepkisinin gerçek nedeni!

Almanya Ukrayna'ya neden silah yardımı yapamıyor, ya da yapmıyor. İşte cevabı...

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna konusunda deyim yerindeyse 'asıyor kesiyor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e meydan okuyor ama iş icraata gelince Ukrayna'ya yardım olarak yalnızca 5 bin miğfer gönderiyor. 

Ukraynalılar da doğal olarak "yorgan yastık gönderseydiniz" diyor. 

Peki Almanya'nın düştüğü bu dış politika açmazının nedeni ne? 

Dış politika analizleri ve özel dosya haberleri ile ilgi çeken M5 dergisi ABD basınında yer alan önemli bir haberi Türkçe'ye çevirdi. 

Haberde Almanya'nın NATO ile düştüğü tezata vurgu yapılıyor. 

M5 Dergisi'nde yer alan haber analizi Artı49 okurları için alıntıladık; 

ABD Başkanı Joe Biden, NATO ve Batılı liderlerin Ukrayna’da daha fazla Rus saldırganlığına karşı birlik içinde olduklarını söyledi. Ancak AB ülkelerinin neredeyse tamamı Doğu Avrupa ve Balkanlar’ı güçlendirmek için savunma silahları göndermesine rağmen, Alman Şansölyesi Olaf Scholz ve Alman hükümeti bunu reddederek NATO’nun geri kalanıyla tam bir tezat oluşturuyor. Sebebi ise Almanya'nın enerji ihtiyacı... 

Amerikan basınında çıkan analizde Batılı liderler Almanya’nın neden ittifaklarının fikir birliğinden koptuğunu merak ederken, cevap Rusya’nın Almanya’ya enerji ihtiyacının çoğunu sağlayacağı doğalgaz boru hattında olabilir.

Hatta Almanya; silah vermeyi reddetmesinin yanı sıra, Estonya’nın eski Sovyet tasarımı 122 mm D-30 obüslerini Ukrayna’ya satmasını engellemekten bile öteye gitti. Bu adım, Batı’nın en zengin ve en büyük demokrasisi olan Almanya’nın NATO için ne kadar güvenilir bir ortak olduğunu düşündürmeye başladı.

Ukrayna, Almanya’nın kendilerine silah sağlama konusunda yardım etmeyi reddetmesini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andrij Melnyk, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada yardıma ihtiyaç duyduklarını ve Almanya’nın tavrını değiştirmesi gerektiğini açıkladı.

'PEKİ ALMANYA NEDEN UKRAYNA'YA SİLAH GÖNDERMİYOR?'

Almanya’nın Ukrayna’ya silah gönderme konusunda isteksiz olmasına neden olan iki faktör var.

Biri kendi geçmişi. Nazi Almanyası hükümeti, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın çoğunu işgal etti. Hatta Ukrayna ve Sovyetler Birliği’nin geniş bir alanını ele geçirdi. Almanlar ardından gelen yenilgi ile tarihi bir acı yaşadılar. ve bu nedenle güvenlik konularında proaktif adımlar atmakta isteksizler.

NORD STREAM 2 

İkincisi ve asıl önemli olan ise Nord Stream 2 doğal gaz boru hattı projesi. Almanya, yenilenebilir ve alternatif enerjiye doğru ilerledikçe doğal gaza giderek daha fazla bağımlı hale geliyor. Son olarak üç nükleer santralini kapatmayı planladığını açıkladı ve 2030 yılına kadar kömürü tamamen bitirmeyi planlıyorlar. Bu onları Rusya’ya ve Nord Stream 2 boru hattına bağımlı hale getiriyor.

Ancak birçok Avrupalı ​​ve hatta Alman muhalefet milletvekilleri, hükümetin tavrının büyük bir hata olduğunu düşünüyor. Kıdemli muhafazakar milletvekili Norbert Röttgen, Almanya’nın Batı’nın birliği için çok önemli olduğunu ve Putin’in amacının Avrupalıları bölmek olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT