CDU'nun hazırladığı yasa taslağı Almanya'daki Müslümanları kızdırdı

CDU'nun hazırladığı yasa taslağı Almanya'daki Müslümanları kızdırdı

Almanya'da sağcı parti CDU'nun yeni yasa taslağındaki ifadeler Müslümanları kızdırdı. İslami dernekler yaptıkları açıklamada yasa taslağını eleştirdi...

İslami dernekler, sağcı parti CDU'nun yeni manifesto taslağındaki Müslümanlarla ilgili bölümleri eleştirdi.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, CDU'yu "Bizim değerlerimizi paylaşan Müslümanlar Almanya'ya aittir" ifadesiyle sağcı seçmenleri "avlamakla" suçladı. Mazyek, Stern dergisine verdiği demeçte, CDU'nun aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD'li seçmeni kendisine çekmeye çalıştığı belirtildi.

Alman İslam Konseyi de söz konusu pasajı eleştirdi.

Konsey Başkanı Burhan Kesici, "Bu tür tartışmalar dışlayıcıdır ve kafa karışıklığına yol açar" derken, "Bu tür ifadeler Müslümanların Almanya ile özdeşleşmesini daha da zorlaştırıyor" diye belirtti.

TASLAKTA NELER VAR

CDU'nun yeni temel program taslağı, aşırılıkla mücadelenin nefret ve şiddeti körükleyen ve İslamcı bir düzen için çabalayanlara yönelik olduğu ve aşırılıkla mücadele için olduğu savunuluyor. Programda, "Şeriat hukuku Almanya'ya ait değildir" denirken, "Bizim değerlerimizi paylaşan Müslümanlar Almanya'ya aittir" diye belirtiliyor.

CDU böylece 2010 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, "İslam da artık Almanya'nın bir parçasıdır" şeklindeki açıklamasına da mesafe koymuş oluyor.

ARTI49

Fotoğraf: unsplash

HABERE YORUM KAT