Berlin İmamı Khalid'den olay yaratacak sözler... Hamas'ı yerden yere vurdu!

Berlin İmamı Khalid'den olay yaratacak sözler... Hamas'ı yerden yere vurdu!

Müslüman Ahmediye Cemaati'nin Berlin İmamı Scharjil Khalid, Alman basınına yaptığı açıklamada "Hamas ile aramıza 15 yıldır mesafe koyuyoruz" dedi.

Avrupa'da çok sayıda ülkede faaliyet gösterdiği bilinen Müslüman Ahmediye Cemaati'nin Berlin İmamı Scharjil Khalid, Berliner Zeitung gazetesinden Julia Haak'ın sorularını yanıtladı.

Hamas'ın Filistin coğrafyasında yaptığı eylemlerin tüm dünyada "Müslümanları zora düşürdüğünü" öne süren Khalid, bunun bir sonucu olarak Avrupa'da "İslamofobi'nin artış gösterdiğini" iddia etti. Khalid, Hamas'ın kendilerine karşı da "saldırgan" davrandığını öne sürdü.

"ARAMIZA MESAFE KOYUYORUZ"

Khalid, "Hamas'ın bir terör örgütü olduğunu ve İsrail'in var olma hakkı olduğunu kabul ediyor musunuz" sorusuna, "Evet, elbette" diyerek şu yanıtı verdi:

"Biz Müslüman Ahmediye Cemaati olarak dünya çapında 200 üye kuruluşa sahibiz. İsrail'de bir, Batı Şeria'da bir ve Gazze'de bir cemaatimiz var. İki hafta önce Hayfa'da İsrail'deki Yahudi yurttaşlarımızla birlikte bir etkinlik düzenledik ve bu 600 kişi ateşkes için kampanya yürüttü. Gazze'de bize zaman zaman zulmeden Hamas ile aramıza 15 yıldır mesafe koyuyoruz. Ezilenlerden kendilerini ezenle aralarına mesafe koymalarını istemek alaycı ve haince bir tutumdur. Ve ben bu sorunu hala görüyorum."

BERLİN'DE YÜRÜYÜŞLER

Öte yandan başkent Berlin'de Filistin'e destek yürüyüşlerinde binlerce kişi toplanmıştı. Polis, Berlin'de Filistin eylemlerini yasaklamış olsa da birçok gösterici sokaklara çıkarak protesto gösterisi düzenlemişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT