Almanya'daki Müslümanlar'ı ikiye bölen açıklama

Almanya'daki Müslümanlar'ı ikiye bölen açıklama

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, İsrail'i kınadı. Ancak 15 gün önce aynı derneğin de içerisinde bulunduğu 4 dernek Hamas'ı eleştirmişti.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı (ZMD) Aiman Mazyek, İsrail'in Gazze'de "savaş suçu" işlediğini ifade etti.

Alman ZDF televizyonuna konuşan Mazyek, "Şu anda Gazze'nin üzerine tarifsiz acıların yağdığını görüyoruz. İsrail'in savaş bombardımanı bizim açımızdan bir savaş suçudur ve savaşın terörle gerçekten mücadele etmek için asla bir cevap olamayacağını bir kez daha göstermektedir" ifadelerini kullandı.

HAMAS'I ELEŞTİRMİŞLERDİ

Ancak Aiman Mazyek'in bu çıkışı akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Zira, Filistin-İsrail arasındaki çatışmalar sürerken, Almanya’da İslami derneklerden ilginç bir çıkış gelmişti.

Kuzey Ren-Vestfalya’daki dört İslami dernek, Eyalet Başkanlığı ile görüştükten sonra Hamas’ın İsrail’e saldırılarını kınamıştı. Söz konusu dernekler arasında Müslümanlar Merkez Konseyi de bulunuyordu.

Derneklerle Eyalet Başkanlığı arasında, “Hamas’ın sokaklarımızda gerçekleştirdiği terörist saldırıların alkışlanmasına ve görmezden gelinmesine” izin verilmeyeceğine dair mutabık kalındığı duyurulmuştu.

İşte geçmişte farklı bugün farklı yapılan açıklamalardan sonra, "Almanya'daki Müslümanlar ikiye mi bölünecek" tartışması gündeme geldi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT