Avrupa yaşlı sürücüleri kendilerini ifşa etmeye çağırdı Almanya karşı çıktı

Avrupa yaşlı sürücüleri kendilerini ifşa etmeye çağırdı Almanya karşı çıktı

AB ülkeleri, yaşlı sürücülerin genç sürücülerden daha sık değerlendirme yapma zorunluluğunu önlemek adına anlaştı. Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, bu tür kendi kendine beyanlara karşı çıksa da öneri lehinde çoğunluk sağlandı

AB ülkeleri, yaşlı sürücülerin araç kullanma yeteneklerini düzenli olarak teyit etmelerini istiyor. Ulaştırma bakanları, gelecekte sürücülerin ehliyetlerini yenilemek için araç kullanabilecek durumda olduklarını doğrulamalarını talep etmeyi düşünüyor.

ALMANYA KARŞI ÇIKTI

AB Komisyonu'nun Mart ayındaki önerisine dayanan kurallar, 70 yaşın üzerindeki sürücülerin ya her beş yılda bir öz değerlendirme yapmalarını ya da tıbbi muayeneden geçmelerini öngörüyor. Ayrıca, AB ülkeleri deneme süresi ve 17 yaşından itibaren refakatli sürüşün AB genelinde standart hale gelmesini ve dijital ehliyet uygulamasını destekliyor.

Öte yandan Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, yaşlı sürücülerin tehlikesini hafife aldığına dair eleştirilerin hedefinde. Wissing, bu sabah bu tür kendi kendine beyanlara karşı olduğunu açıklamıştı. Ancak AB'de oy çokluğuyla öneri kabul edildi.

YAŞLI SÜRÜCÜLERİN KAZA KUSURU DAHA YÜKSEK

Federal İstatistik Ofisi'nin Pazartesi günü açıkladığı verilere göre, yaşlı sürücüler kişisel yaralanmayla sonuçlanan kazalara karıştıklarında genç sürücülere göre daha fazla kusurlu oluyorlar. Geçen yıl bu tür kazalarda ana suçlu olanların yüzde 69'unun 65 yaş üstü kişiler olduğu belirlendi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT