Almanya’da otomatik vites ehliyet sahipleri için manuel araç kullanmanın şartlarına dikkat

Almanya’da otomatik vites ehliyet sahipleri için manuel araç kullanmanın şartlarına dikkat

Almanya'da otomatik ehliyet sahipleri, belirli koşullar altında manuel şanzımanlı araçları da kullanabiliyor. İşte düzenlemenin detayları...

Almanya'da otomatik ehliyet sahipleri, sadece otomatik şanzımanlı araçları kullanabilir. Bu özel ehliyet, sürücü adayının sadece otomatik araç ile geçtiği pratik sınavı başarıyla tamamlamasına bağlıdır.

NORMAL EHLİYET ALMAK DAHA KOLAY

2021'den itibaren getirilen bir düzenleme ile B kategorisi (binek otomobil) için otomatik şanzımanlı araçta sürüş testine giren herkes, belirli şartlar altında manuel şanzımanlı araçları da kullanabilir. Temel pratik eğitimden sonra, en az on sürüş dersi alınmalı ve sürüş becerisi manuel şanzımanlı araçta bir test sürüşünde gösterilmelidir. Bu ek eğitimle birlikte otomatik araçlara yönelik kısıtlama kaldırılır ve ehliyet sahibine düz vitesli araç kullanma yetkisi tanınır.

OTOMATİK ŞANZIMAN ONAYININ İPTALİ

Otomatik ehliyet sahipleri, B kategorisi için sadece sürücü kursunun manuel araçla sürüş dersi sertifikasını ve test sürüşünü ibraz ederek otomatik vites kısıtlamasını kaldırabilirler. Diğer kategoriler için ise manuel vitesli araçla ek bir pratik test yapılması gerekmektedir. Ancak, tıbbi nedenlerle otomatik vites kısıtlaması kaldırılamaz.

ESKİ KATEGORİ EHLİYETLER

31 Mart 1986'dan önce verilen eski kategori 3 ehliyet sahipleri için de önemli bir değişiklik yapıldı. Bu ehliyet sahipleri, eğitimleri sırasında manuel vitesli bir araçta sürüş dersleri alarak otomatik vites kısıtlamasını kaldırabilirler.

Yapılan bu düzenleme, özellikle elektrikli araçların yaygınlaşması ve sürücü kurslarında kullanımının artmasıyla birlikte geldi. Sürücülere daha fazla esneklik sağlayan bu düzenleme, araç kullanımını daha çeşitli hale getirerek sürücülerin ihtiyaçlarına uygun bir ehliyet alma imkanı tanıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT