Avrupa Şampiyonası'na saldırı hazırlığındaki IŞİD hücresi çökertildi

Avrupa Şampiyonası'na saldırı hazırlığındaki IŞİD hücresi çökertildi

Bir IŞİD terör hücresi Almanya'daki Avrupa Şampiyonasına karşı saldırı çağrısında bulundu. İspanyol polisi, grubu çökertti...

Guardia Civil istihbarat servisi, Europol ve FBI ile ortak bir operasyon düzenleyen İspanyol polisi, IŞİD teröristlerinin bir hücresini çökertti. İspanyol "El Confidencial" gazetesine göre Salt (Girona), Algeciras (Cádiz), Anta (Almería) ve Tenerife'de toplam dokuz kişi tutuklandı. Bu kişilerin kendilerini İslam Devleti'nin çok dilli medya merkezi olarak tanımlayan "I'lam Foundation"nın bir parçası oldukları iddia edildi.

Gözaltına alınanlardan ikisi tutuklandı. En ciddi terörizm ve organize suçlarla ilgilenen Audiencia Nacional'in 1 No'lu Merkez Talimat Mahkemesi tarafından yürütülen soruşturma devam ediyor. Soruşturma; Almanya, Fransa, Estonya, Romanya, İzlanda ve Hollanda'daki yetkililer tarafından da destekleniyor.

MADRİD'E SALDIRI HAZIRLIĞI

"El Confidencial"a göre, Real Madrid takım otobüsüne ve stadyuma saldırı çağrısında bulunan birkaç propaganda posteri vardı. Posterlerde maskeli bir adamın takım otobüsüne tüfekle ateş açtığı görülüyor. Bir başka posterde ise Real stadyumu gösteriliyor ve "Çok değerli bir hedef sizi bekliyor" mesajı yer alıyor. Bir başka posterde ise şöyle yazıyor:

"Sevgili kardeşim. Oyuncuların varış noktasına yakın bir yerde bekle. Onları ve taraftarlarını hedef al."

Geçen hafta İngilizce tasarımlar da Almanya'daki Avrupa Şampiyonası ve Paris'teki Olimpiyat Oyunlarında saldırı çağrısında bulundu. Bu posterlerde elinde tüfek tutan bir asker arkadan gösteriliyor. Üzerinde ise "Nereye gidiyorsunuz?" mesajı yer alıyor. Afişte daha sonra üç olası hedef sıralanıyor: Berlin, Münih ve Dortmund, hepsi de Avrupa Şampiyonasının yapılacağı yerler. Altında ise alaycı bir dille "Son golü atın" yazıyor.

IŞİD PROPAGANDASI

"I'lam Foundation" ve alt kuruluşlarına ait düzinelerce sunucu, IŞİD propagandasının internette yayılmasını önlemek amacıyla kapatıldı. Soruşturma, Guardia Civil'in daha önceki bir propaganda operasyonunu takip ettiği 2022 yılında başladı. Bu tutuklamalardan bir hafta önce Alman polisi, bir Avrupa Şampiyonası stadyumuna güvenlik görevlisi olarak gizlice girmeye çalışan şüpheli bir IŞİD teröristini tutuklamıştı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum