Havaalanında tutuklanan IŞİD'linin Avrupa Şampiyonası'nda güvenlik olmak için başvurduğu ortaya çıktı

Havaalanında tutuklanan IŞİD'linin Avrupa Şampiyonası'nda güvenlik olmak için başvurduğu ortaya çıktı

Köln havaalanında tutuklanan bir kişinin IŞİD ile bağlantısı olduğundan şüpheleniliyor. Söz konusu kişinin Avrupa Şampiyonasında güvenlik görevlisi olarak çalışmaya çabaladığı ortaya çıktı.

Köln/Bonn Havaalanında tutuklanan IŞİD destekçisi şüphelinin, yaklaşan Avrupa Futbol Şampiyonası için güvenlik görevlisi olarak akreditasyon almaya çalıştığı belirtildi. Bu bilgi Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul tarafından Neuss'ta doğrulandı.

Reul, “Bu alanlarda, güvenlik ve asayiş alanlarında çalışacak olan herkesi kontrol ettik, çünkü akreditasyona ihtiyaçları var” derken, “Akreditasyon süreci sırasında bu genç adamın bir sorun teşkil edebileceğini fark ettik ve bu nedenle şimdi onu dikkatle izliyoruz” diye belirtti.

ALMAN-FAS-POLONYA VATANDAŞI

Şüpheli geçtiğimiz Cuma günü tutuklandı. Federal savcılık kendisini Eylül 2023'te bir kripto para borsası aracılığıyla Horasan İslam Devleti'ne (ISPK) yaklaşık 1.700 ABD Dolar'ı göndermekle suçluyor. Müfettişlere göre bu kişi Alman-Fas-Polonya vatandaşı.

Adamın, yurtdışında bir terör örgütünü desteklemek ve Dış Ticaret ve Ödemeler Yasasını ihlal etmek şüphesiyle soruşturulduğu aktarıldı. Soruşturmaya göre, tutuklama emri bu para ödemeleriyle ilgili oldu. Adam, Federal Adalet Divanı'na çıkarıldığından beri gözaltında tutuluyor.

STADA GİRMEK İÇİN BAŞVURMUŞ

Adamın, Avrupa Şampiyonası'nın stadyumlar dışındaki “yan etkinlikleri” için görevli ve güvenlik görevlisi olarak çalışmak üzere başvuruda bulunduğu bildirildi. Bunlar arasında halkın izlediği etkinlikler de yer alıyor.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser güvenlik güçlerinin eylemlerini takdir etti. Faeser, “Güvenlik güçlerinin bunun farkına varmış olması iyi bir şey, bu da güvenlik kontrolleri de dahil olmak üzere konseptlerimizin açıkça işe yaradığını gösteriyor” dedi. Tutuklamayı ise “Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Kriminal Soruşturma Dairesi için büyük bir başarı” olarak nitelendirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT