Avrupa Şampiyonası'na Hitler gölgesi düştü

Avrupa Şampiyonası'na Hitler gölgesi düştü

Almanya'nın birçok şehrinde insanlar Avrupa Şampiyonasının başlamasını birlikte kutladı. Ancak bazı tatsız olaylar da yaşandı ve kutlamalara faşist diktatör Hitler'in gölgesi düştü.

Alman milli futbol takımının İskoçya karşısında aldığı 5:1'lik galibiyetin ardından ülke Avrupa Şampiyonası havasına girdi. Ancak bazı futbolseverler Almanya'nın zaferinden duydukları sevinci abartarak milliyetçiliğe ve aşırı sağcı sloganlara yöneldi.

Bremen'de halka açık bir izleme etkinliğinde bir adam Hitler selamı verdi ve Gigi D'Agostino'nun "L'amour toujours" adlı parti şarkısı eşliğinde "Almanya Almanlara, yabancılar dışarı" sloganı attı. Polisin Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre 29 yaşındaki genç, nefrete teşvik suçundan soruşturuluyor. Öte yandan, üç kişilik gruptan Yahudi karşıtı bir slogan da atıldı.

Görgü tanıkları polisi aradı ve üç adam kaçtı. Polis memurları 29 yaşındaki şahsı ve suç ortaklarını daha sonra bulup tutukladı. Nefreti kışkırtmanın cezası üç ay ile beş yıl arasında hapis cezasından oluşuyor.

HİTLER SELAMI VERDİLER!

Warnemünde'de bile bazı insanlar aşırı sağcı görüşlerini özgürce dile getirmeden kutlama yapamadı. Federal polisin Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Cuma günü polis memurları 15 yaşındaki bir kızın "Almanya Almanlarındır, yabancılar dışarı" diye bağırdığını gözlemledi. Polis memurları kızın kişisel bilgilerini tespit etmeye çalıştığında 54 yaşındaki baba fiziksel şiddetle polisi tehdit etti.

26 yaşındaki bir adam ise polise aldırış etmeden birkaç kez Hitler selamı verdi ve "Heil Hitler" diye bağırdı.

POLİSE SALDIRI

Memurlar yardım çağırırken, şüpheliler bir S-Bahn trenine bindi. Memurlar onları takip etti ve birkaç kişi tarafından saldırıya uğradı. Polis, "Fiziksel çatışma sırasında, bu kişiler memurlardan birinin kılıfında bulunan silahını defalarca ele geçirmiş ve büyük bir fiziksel güç kullanarak silahı almaya çalışmışlardır. Bu girişimler başarısızlıkla sonuçlandı" diye belirtti.

BARDA OLAY

Saarland'da aşırı sağcı sloganlar ve nefrete teşvik iki polis operasyonunu tetikledi. Saarbrücken polisinin Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Cuma akşamı polis St. Wendel'deki bir barın işletmecisi tarafından uyarıldı. Rapora göre büyük bir grup barın çevresinde kışkırtıcı sloganlar atıyor ve Hitler selamı veriliyordu. Görgü tanıkları bunu yerinde doğruladı.

Bir polis sözcüsüne göre Cumartesi gecesi yaşanan ikinci olayda, Schiffweiler'deki bir barda birkaç kişi "L'amour toujours" şarkısı eşliğinde aşırı sağcı sloganlar attı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT